Kadınca Sağlık

HPV Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

HPV virüsü hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir virüs çeşididir. Erkeklerde penis üzerine yerleşen HPV virüsü kadınlarda rahim ağzına, dış cinsel organlara ve hazneye yerleşen bir virüstür. HPV isminin kamuoyunda çok kez duyulmasından dolayı hpv nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Sorusuna cevap arayan kişi sayısı oldukça fazladır. HPV virüsü vücut içerisine girdiğinde kadın ya da erkekte hücreler içerisinde ilerlemeye başlayarak zamanlar kendini gösterir ve özellikle cinsel organ çevresinde siğil ya da kondilom şeklinde kendisini gösterir. Genellikle en büyük özelliklerinden birisi de tekrarlama olayının mevcut olmasıdır. Tekrarlama olayından dolayı bu durum hastaların moralini oldukça bozar. HPV virüsü vücuda girdikten sonra ilk belirti olarak deri üzerinde kabarıklık ya da sivilce şeklinde ağrısız bir şekilde kendisini gösterir. Bu kabartılar uzun yıllar kendisini gösterebildiği gibi zamanla karnabahar görünümüne bürünebilirler.

Dış cinsel organ çevresinde ortaya çıkan türlerinde bulaşıcılık dışında herhangi bir yan etkisinin olmamasının yanı sıra rahim ağzı çevresinde meydana gelmesi durumunda rahim ağzı kanseri riskini de artırıyor. Yapılan bilimsel açıklamalara göre rahim ağzı kanserinin % 98’nin HPV virüsünden kaynaklandığı açıklanmıştır. HPV virüsü sadece genital siğillere neden olmuyor. Bu virüsün yaklaşık olarak 100 adet alt dalları vardır ve her biri rahim ağzı kanseri yapan özelliklere sahiptir. Bazı türleri de anus kanserine yol açtığı bildirilmiştir. Ancak her HPV virüsü kanser ya da kondilom oluşumuna neden olmuyor. Birçok türünde herhangi bir belirti göstermeden kendliğinden geçer. Kişinin güçlü bağışıklık sistemi bu virüsü yenebiliyor.

HPV Virüsü Tedavisi

Hastalığın sabit bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Genellikle penisin ve vajina bölgesinde meydana gelen kabarcıklar yakma ya da dondurma gibi işlemler ile alınıyor. HPV virüsü tedavisinde birçok hastalıktaki gibi ağızdan alınan hap ya da ilaç sistemi yoktur. Virüsün vücuda girmesi ile birlikte bazı kişilerde uzun yıllar bazı kişilerde de 3 ya da 5 yıl vücut içerisinde kalabiliyor.