İdeal Kilo Hesaplama

Tüm dünya obezite ile mücadele ediyor. Obezite, sadece bir kilo sorunu olarak değil aşırı kiloya bağlı hastalıklarla hatta ölümlerle de çok büyük problem teşkil ediyor. Şeker, tansiyon ve kalp hastalıklarının önemli bir bölümü, aşırı kilolardan kaynaklanıyor. Bilim adamları kilo almayı ve aşırı beslenmeyi engelleyecek bilimsel araştırmalar yaparken, beslenme uzmanları ve diyetisyenler de insanların beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyorlar. Ülkemizde de son yıllarda obezite ile ciddi bir mücadele başladı. Bu mücadele Sağlık Bakanlığı seviyesine kadar yükseldi. En önemli problemlerin başında neyi, ne kadar ve nasıl yemeli soruları geliyor. İnsanlar bilimsel verilere bakmadan, kendilerini zayıf veya kilolu olarak değerlendiriyor ve bu yüzden yaptıkları spor ve diyet programlarından iyi neticeler alamıyorlar. Kiloyu sadece tartı aletinde gördükleri rakamlar olarak kabul ediyorlar ve bilim adamların yılların tecrübesiyle ortaya koydukları, ideal kilo hesaplama oranlarına ve değerlerine bakma ihtiyacı bile görmüyorlar.

İdeal Kilo

Yerli ve yabancı uzmanlar tarafından, insanların vücut ağırlıkları ile normal ve ideal kiloları gösteren çizelgeler yapılmıştır. Hatta daha fazla detaya inerek, bu çizelgeler, yaşa ve cinsiyete göre de değişiklikler göstermektedir. Araştırmayı yapan bilim adamının ülkesine göre hazırlanmış olan bu değerler çok olmasa da, yaşam tarzı dikkate alındığından, ülkeler arasında farklılıklar gösteriyor. İdeal kilo, sağlıklı yaşam sürdürebilmek için insanın taşıması gereken kilodur ve zayıf olmak hiçbir zaman ideal kilolu olmak demek değildir. Kesin olarak kabul edilmiş bir oran olmamasına rağmen, çoğu uzman tarafından hem fikir olunmuş  hesaplama yöntemleri vardır. Bunların başında kilonun, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle ortaya çıkan Vücut Kitle Endeksidir. Bu işlem sonucunda çıkan değer; 18,5 kg/ m² – Zayıf,

18,5- 24,9 kg/m² – Normal kilolu ve 21 kg/m² – İdeal kilo olarak kabul edilir. Bilim adamları bu hesaplama yöntemine, kişinin bel çevresi uzunluğunu, yaşını ve cinsiyetini de ekleyerek, daha sıhhatli sonuçlara ulaşmışlar ve bunu otomatik hesaplama sistemi ile de internet ortamına koymuşlar.

Bu sistem kullanılırken istenen kilo değeri, hassas bir tartıda, aç karnına ve çok az elbiseyle ölçülmeli, boy uzunluğu, ayakkabısız ve yerden kafanın tepe noktasına kadar olan cm. cinsinden değer olmalı ve bel ölçüsü ise kıyafet olmaksızın göbek deliğinin 2 veya 3 cm. üzerinden ölçülen değer olmalı.

İdeal Kiloya Ulaşma Yöntemleri

İlk olarak kilonun kişiyi değil, kişinin kiloyu yönetmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kilo insanı yönetirse, yokuş çıkılamaz, uzun yürüyüş yapılamaz kısacası tüm hareketler kısıtlanır. Kilo verme yöntemlerinde genellikle enerji kavramı hakimdir. Harcanandan fazla alınan enerji kilo almaya, az alınan enerji ise kilo kaybına sebep olur. Buradaki hesaplamayla hızlı bir şekilde kilo verilebilir ama bir süre sonra normal beslenme başladığında da verilen kilolar aynı hızla geri alınır.

Bunun için öncelikle insanın vücuduyla barışık olması ve onu sevmesi gerekir. Bu psikolojik olarak maça galip başlamak anlamına gelir. Hafif beslenme seçenekleri artırılmalı, kızartma yerine fırında ve haşlama yöntemleri seçilmelidir. Alkol ve yağ alma oranı kısıtlanmalı, meyve ve sebze tüketme oranları artırılmalıdır. Bu da ana öğünlerinde sebze tabağı, ara öğünlerde ise meyve tüketilmesiyle sağlanır. Ayrıca beslenmenin yanında hareketlilik oranı da çok önemlidir. Tavsiye edilen, gençlerde günde 1 saat, 45 yaş ve üstü için ise haftada 2,5 saat ilave hareketlilik (yürüme, yüzme vb. ) olmalıdır.

En önemli konuların başında ise, kişilerin yaşamlarından stresi kaldırmaları veya en azından azaltmaları geliyor. Bilim adamlarının araştırması neticesinde, stresin yeme isteğini artırdığı tespit edilmiş.