İdeal Uyku Saati Hesaplama

Uyku insan gelişimi ve fizyolojisi için temel ihtiyaçlardan bir tanesidir. İnsan hayatının devamı için yiyecek ve su ne kadar önemli ise uyku da o denli önemlidir. Hatta insan vücudu açlığa uykusuzluktan daha fazla direnç göstermektedir. Uykusuz kalmak belli bir süre sonra beynin fonksiyonlarını yitirmesine ve hayati önem taşıyan dikkat bozukluklarına yol açar. Ayrıca iş hayatında verimsiz bir çalışmanın, okul hayatında öğrenme geçliğinin ve özel hayatta kopuk ilişkilerin temelinde uyku problemleri yatmaktadır. Peki, İdeal Uyku İhtiyacı Nasıl Hesaplanır? Her insan için yeterli uyku süresi vardır. İdeal uyku saati hesaplama gibi bir durum bilimsel olarak her insan için mümkün bir durum değildir. Bu tamamen kişinin fizyolojik ve psikolojik yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Uzmanlara göre ortalama 8 saat uyku yetişkin bir insan için yeterli iken bebeklerde ve çocuklarda bu süre 12 – 16 saat arası değişmektedir. Ancak ideal uyku saati hesaplama gibi bir durumdan söz etmek yanlıştır. 7 ya da 8 saat bir uyku yetişkin insanların hayatlarını idame ettirebilmeleri için yeterli sayılmaktadır. Yine de bu süre bazı insanlarda daha da düşmektedir. İngiliz bilim adamlarına göre ise bu süre yetişkin insanlarda 4 ya da 5 saat olarak verilmektedir. Aslında insanın kendisini dinç ve enerjik hissettiği uyku saati, o insanın ideal uyku saati olarak kabul edilir.

Sürekli Yorgunluk Eksik Uykudan mı Kaynaklanır?

Özellikle iş ve okulda sürekli yorgunluk ve donukluk hali söz konusu olmaktadır. Bunun her ne kadar uykusuzluktan kaynaklandığı düşünülse de aslında yanlıştır. Bir birey ne kadar uyur ise uyusun eğer uyandığında sorumluluk gerektiren bir ortamda bulunacak ise beyin algıları onu sürekli uykuya zorlayacaktır. Yani gün içinde uykulu davranışlar sergilemek aslında beynin sorumluluk almaktan kaçmasına yönelik bir çeşit tepkisidir. Bunun yanında elbette farklı etkenlerde uyku kalitesini bozmaktadır.

Uyku Kalitesini Bozan Etkenler Nelerdir?

Aslında uyku aralığının tespiti için de dikkat edilmesi gereken bu kurallar, yetişkin bir bireyin sağlıklı uyku düzeni oluşturmasına da büyük olanak sağlar. Öncelikle her gece aynı saatte uyumaya ve her sabah aynı saatte uyanmaya dikkat edilmelidir. Bazı insanlar ertesi günün tatil olduğu geceler geç saatlere kadar oturup eğlenmeyi tercih ederler. Ancak bu uyku kalitesini bozan ve ideal uyku saatini hesaplamaya engel teşkil eden durumlardan biridir. Bunun yanında uyku durumunu olumsuz etkileyebilecek ışık, ses, koku gibi durumları ortadan kaldırmak da ideal bir uyku düzenini sağlamak için ilk adımlardandır. Işık konusunda artık uyku gözlükleri gibi ürünler kullanılabiliyor. Ayrıca kafein ve gaz içerikli içecekler tüketmek de uyku kalitesini bozan etkenlerdendir. Özellikle uykuya yakın bu içeceklerin tüketilmesi kilo artışını da büyük ölçüde tetikler. Uyku öncesi sindirilmesi zor gıdalar tüketmek de yine uyku kalitesini büyük ölçüde etkileyen konular arasındadır. Saat 18:00’da bir şeyler yiyip içmek aslında tüm bu problemlerin temelini oluşturmaktadır.

İdeal Uyku İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

İdeal uyku için alınacak aksiyonların başında düzenli egzersizler gelmektedir. Bunun yanında gerginliğe sebep olacak dizi, film, gösterilerden uzak durulmalıdır. Ayrıca uyku hali oluşmadan yatağa girilmemelidir. Çünkü bu durum vaktinden önce uykuya geçmeye ve uyku düzenini bozmaya sebep olur. Ayrıca radyasyon yayan tüm elektronik aletlerin uyku odasında bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek de uykuya geçişi kolaylaştıracağı için zor uykuya dalanların deneyebileceği bir durumdur. Tüm bu kriterlere 1 ay boyunca dikkat edildiğinde her sabah daha verimli ve enerjik uyanıldığına şahit olunacaktır. İdeal uyku aslında verimli bir uyku düzeninden geçmektedir.