İdrar Kaçırma

Günlük hayatta, bilinçsiz ve birden bire idrarın, idrar yolundan dışarı atılmasına idrar kaçırma deniyor. Bu durum genellikle idrar yolunda meydana geliyor. İstisnai ya da özel sebeplere dayalı, kalın bağırsak ya da kadınlarda sık rastlanan genital organ yoluyla da oluşabiliyor. İdrar kaçırma, günlük yaşamda ve aktivitelere engel olacak derecede yüksek olabiliyor. Öksürme, hapşırma, gülme, yürüme ve oturma esnasında ya da ağır eşya kaldırırken idrar kaçırılıyor ise, idrara çıkmaya yetişmeye kadar kaçırma oluyorsa, idrarın tamamen boşaltılmadığı hissi varsa bunlar idrar kaçırma sorunları başlangıcıdır ve uzman hekime başvurulması gerekiyor. Her yaş ve cinsiyette görülebilir ve hastalık değildir. Birçok farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

İdrar Neden Kaçırılır?

İdrar kaçırmanın başlıca sebepleri, kalıtımsal sebepler, kabızlık, ilerleyen yaş, fazla kiloya sahip olmak, zor doğumlar, şua tedavisi, vijinal enfeksiyonlar, tümör ve idrar taşları, idrar enfeksiyonları, vajinal arada oluşan birleşme, erkeklerde görülen prostat tedavisi, şeker hastalığı, sinirsel hastalıklar, alkolizm, prostat kanseri için yapılan ameliyatlar, beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olan damar hastalıkları, demans gibi hastalıklar genelde idrar kaçırma sorunları olarak sayılabilir.

İdrar Kaçırma Teşhisi

Muayene de yapılan işlemler, günlük idrar çizelgesi, kişinin kaçırdığı idrar miktarının tespiti için ped testi, gerek duyulursa mesanenin nasıl çalıştığını gösteren testler ile teşhis konabiliyor. İdrar kaçırma tedavisinde, ilaç tedavisi, egzersiz ve çeşitli ameliyat yöntemleri uygulanabilir.

Erkek ve Kadınlarda İdrar Kaçırma

Erkekler de çok fazla görülmeyen idrar kaçırma, kadınlara göre daha az rastlanmaktadır. Fakat görülmesi durumunda kadınlardan daha ağrılı ve şiddetli idrar kaçırma rahatsızlığı yaşanabilir. Kadınlarda ise, menopoz sonrası ve fazla doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma görülebilir. Kadınlarda idrar kaçırma nedeni genetik yapıdır.

İdrar Kaçırma Tedavisi

Cerrahi yöntem uygulanmadan idrar kaçırmayı katılan durumlar ile iyileştirmektir. Kas ve kadınlık hormonu düzeltilmesi amaçlanır. İlaç tedavisi ise uzman hekimler tarafından mesane gevşetici ilaçların kullanılması kişilere fayda sağlıyor.