İdrar Rengi ve Anlamları

Tıp alanında bize bir takım ipuçları veren idrarın renkleri çoğu zaman farklı olabilmektedir. Bu da yine bir takım sorunları işaret edebilir. Tıpta idrar renginin değişmesi ile hastanın vücudunda bulunan bir hastalığın teşhisi sağlanabilmekte ve buna göre çözümler üretilebilmektedir. Tabii ki sadece renk değişimi bir belirtiden ibarettir ve kesin tanının laboratuar ortamında yapılacak testler sonucu ortaya konması gerekmektedir. Peki bazı rahatsızlıklara işaret edebilecek olan idrar rengi ve anlamları nelerdir?

İdrarın Parlak veya Neon Sarı Olması

Özellikle suda çözülerek tüketilen ve riboflavin, B2 vitamini içeren vitamin takviyelerinin fazla tüketilmesi sonucu idrar rengi parlak veya neon sarı adı verilen renge dönüşür. Vitaminlerin aşırı tüketilmesi hipervitaminozis riski taşıdığından dolayı takip edilmesi gerekmektedir.

İdrarın Koyu Sarı veya Altın Rengi Olması

İdrarın aşırı koyu sarı ve altın rengi gibi olması vücudun susuz kaldığına işaret edebilir. Bu durumda böbrekler için hayati bir önem taşımaktadır. Çok laksatif veya B vitamini tüketimi de aynı rengin oluşmasına yol açabilir.

İdrarın Kırmızı veya Pembe Olması

Kırmızı renkli idrarın işaret edebileceği en önemli durum idrara kan karışma olasılığıdır. İdrar yolu enfeksiyonları ve tümörlere işaret edebileceğinden sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir. Ancak kırmızı kan her zaman hayati durum arz etmeyebilir. Örneğin aşırı böğürtlen ve pancar tüketimi idrar rengini pembe veya kırmızıya çevirebilir. Ayrıca kırmızı idrar böbreklerdeki taş ve kistin habercisi de olabilir.

İdrarın Çok Açık Renkte Olması

Hamilelik sırasında da sık rastlanan çok açık renk idrar aşırı sıvı tüketimine işaret etmekle beraber kimi durumlarda karaciğer sirozu ve hepatit rahatsızlıklarını da gösterebilir.

İdrarın Turuncu Olması

En önemli etkeni susuzluk olmakla beraber B vitaminleri ve havuç suyu da bu duruma sebep olabilmektedir.

Tüm renklerin belli bir takım hastalıkları işaret edebileceği göz önünde bulundurularak her ne sebeple olursa olsun, idrar renginde oluşabilecek renk değişikliklerinde bireylerin kendilerine teşhis koymadan en yakın sağlık kurumlarına başvurmaları gerekmektedir.