Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu pek çok kişinin karşılaştığı sorunlardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonunun oluşumunda en çok dikkat çeken özelliklerden biri de idrar öncesi ya da sonrası yanma hissidir. Bazen kişiler idrar sırasında yanma hissi yaşayabilir. Bu durumda ilk akla gelen şüphelerden biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Peki, idrar yolu enfeksiyonu neden olur?

İdrar yolu enfeksiyonu idrar yolu ve mesane arasında bakterilerin meydana getirdiği bir sorun olarak ifade edilmektedir. Kimi zaman enfeksiyon yalnızca mesane kısmında oluşabilmektedir. Bu tür belirtilerde sistit teşhisi koyulmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarını kadınlar arasında çok daha fazla görülmektedir. Özellikle sık tekrar etmesi kadınların en büyük şikayetlerinden birini oluşturur. İdrar yolu enfeksiyonunun en sık görülen belirtilerinden biri çok sık idrara çıkma hissidir. Kimi zaman kişiler idrarını yaptıktan sonra dahi idrar sıkışması hissi yaşayabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Nasıl Oluşur?

İdrar yolu enfeksiyonunun oluşmasında en önemli etkenlerden biri de cinsel organın bakteriye maruz kalmasıdır. Oluşan bu bakteriler idrar kanalları aracılığı ile mesaneye ulaşır ve kişilerde rahatsızlık hissi oluşmasına neden olur. Enfeksiyona neden olan bakteriler kimi zaman dışarıda kullanmak zorunda olduğunuz tuvaletler aracılığı ile oluşabilmektedir. İdrarın birikmesi de kimi zaman bu sorunların oluşmasına neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için öncelikle beden temizliğine özen göstermeniz gerekiyor. İdrar yolu enfeksiyonunun oluşması durumunda kadınlarda bu durum yeniden tekrar edebilir. Özellikle cinsel birliktelik sırasında hijyene özen göstermek de idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Kullanılan iç çamaşırı günlük olarak değiştirilmeli ya da günlük ped kullanılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonunun önlenmesi ya da enfeksiyonun vücuttan atılması için su tüketimine de özen göstermek gerekiyor. İdrar yolu enfeksiyonu için günlük su ihtiyacını karşılamak önemlidir.