İdrar Yolu İltihabı İçin Bitkisel Çözümler

İdrar Yolu İltihabı Nedir?

En sık karşılaşılan enfeksiyonlardan biri de idrar yolu enfeksiyonu olmaktadır. Sistit de denilen idrar yolu iltihabı, bakterilerin yol açtığı idrar bölgesinde yanma, idrarda zorlanma, sürekli idrara çıkma vb. belirtiler gösteren hastalıktır.

 

Hastalığın tedavisi mümkündür. Peki, idrar yolu iltihabı için bitkisel çözüm nelerdir?

 İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Bitkiler

 

 1-Asidik Olan Lifli Gıdalar: Lif oranları yüksek meyve ve sebzeler ile fındık, dutgiller, çilek, tahıl gibi asit içeriği fazla besinler tüketilmesi gerekiyor.

 

 2-Limon: Limon içeriği bakımından iltihaba karşı çok iyi gelir. İdrar yolu iltihabı olan hasta, 1 adet limonu 1 litre suya sıkarak, sabah kahvaltıdan önce başlayarak, gün boyunca içerse, idrar yolu ile ilgili şikayetlerinden çok kısa sürede kurtulur.

 

 3-Rezene: İçeriği bakımından antifungal, antiviral ve antioksidan özelliği bulunan rezene, her türlü iltihaba karşı mücadelede etkilidir. Ayrıca, böbrekleri temizler idrar akışını çoğaltır. Uygulamak için, 3 tatlı kaşığı rezene tohumunu 1 litre suya ekleyin. 10 dakika kaynadıktan sonra, ılınmaya bırakın ve tüm gün boyunca su niyetine için.

 

 4-Üzüm Çekirdeği: İltihap kurutucu özelliği bulunan üzüm çekirdeği, antifungal, antiviral ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Her gün 100 mg üzüm çekirdeği ile vücudunuzu destekleyin.

 

 5-Sarımsak: En önemli doğal antibiyotiklerden biridir. Düzenli sarımsak tüketimi her türlü iltihaba karşı vücudun direncini arttırır. Uygulamada ise, sarımsağı çiğnemek yerine hap haline getirerek ya da suyunu sıkarak kullanımı daha yararlıdır.

 

 6-Papatya Çayı: Papatya çayı, antienflamatuar ve antioksidan özelliğine sahiptir. İdrar yolu iltihabı yanında, mesane ve böbreklerdeki toksinlerin de temizlenmesine yardımcı olur. Uygulamada ise, 1 bardak kaynar suyun içine, 1 tatlı kaşığı kuru papatyayı atın ve 10 dakika kadar demlemeye bırakın. Daha sonra süzerek gün içinde 3- 4 kez için.

 

 7-Aynısafa Çayı: İçeriği sayesinde, vücuda detoks etkisi yapar, toksinlerin atılmasını sağlar, zararlı olan serbest radikallerin atılımına yardımcı olur. Aynısafa çayı, antiviral ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için her türlü iltihaba karşı etkilidir. Uygulamada ise, 1 tatlı kaşığı Aynısafayı, 1 bardak kaynar suyun içine atarak, 10 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzerek günde 3-4 kez için.