Anneliğin yıllar öncesine göre yaş ortalaması oldukça yukarılara çıktı. Bunun nedenleri çok çeşitlendirilebilir. Teknolojinin bu alanda yaptığı yenikler, kadınların rahat bir annelik, gebelik dönemi geçirmeleri, iş hayatında kadının daha fazla yer alması ile evlenmeyi ve anneliği daha ileri ki yıllara ertelemeleri, ekonomik nedenler vb. şeylerden bayanlar anne olmak için biraz daha bekliyor. Orta yaşlarında ya da daha ileri yaşlarda anne olmaya karar veriyorlar. İleri Annelik Yaşı için net bir rakam söylemek mümkün değil. Anne adayının fiziksel özellikleri, sosyal durumu ve bu konuda aldığı tıp yardımının niteliği kadının ileri yaşlarda anne olma şansını ve risklerini değiştiriyor. Yaşı ilerleyen bir kadının anne olmak için karar aldıktan sonra başvurabileceği bazı metotlar söz konusu.

İleri Yaşlarda Anne Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Anne olmak isteyen kadının bu kararı aldıktan sonra bir doğum uzmanına giderek bunun riskleri hakkında bilgi alması, hali hazırda kronik rahatsızlıkları söz konusuysa bunun çocuğun gelişimi ve annenin kendi sağlığı için risklerini öğrenmesi gerekiyor. Tansiyon vb. rahatsızlıkların gebelik döneminde önemli handikapları olabilir. Doğal yollarla orta yaş ve üzerinde normal yollarla hamile kalınabildiği gibi doktor kontrolünde tüp bebek vb. çalışmalarla bayanlar oldukça ileri yaşlara kadar hamiliği yaşama şansına sahipler.

İleri Yaş Gebeliğinde Yaşanabilecek Rahatsızlıklar

Orta yaş üzerindeki bayanlarda vücut rahatsızlıklara karşı daha az direnç sahibidir. Bu etkenle beraber gebelik ile beraber anne adaylarında en sık görülen rahatsızlıklar diyabet ve tansiyondur. Hamilelik döneminde büyük zorluk çıkarabilen bu hastalıkların orta yaş ve üzerinde gebeliklerde yüksek oranlarda görüldüğü gözlemleniyor. Ayrıca çocuk gelişimi anne karında tam oluşamaması gibi durumlardan birçok rahatsızlıkla doğan çocuklar söz konusu. Düşük, erken doğumda ileri yaş gebeliklerinin yaşanan handikaplarından.