İletişim Araçları Nedir?

Sosyal bir varlık olan ve doğası gereği başka canlılarla sürekli olarak iletişim halinde olması gereken insanlar, iletişim kurarken çeşitli zorlukların üstesinden gelmeye devam ediyor. Daha hızlı ve kolay iletişim kurma yöntemleri kullanılmasını sağlayan çeşitli teknolojik cihazlar icat eden çeşitli kişi ve kurumlar sayesinde bugün ulaşması 20 saat süren bir bölgede yaşayan birisiyle konuşmak yalnızca birkaç dakika sürüyor. İletişim için kullanılan çok sayıda araç bulunuyor. İlk olarak akla gelen bilişsel iletişim araçlarından olan internet bağlantısıyla çalışan çeşitli uygulamalar oluyor. Bunun dışında telefon, bilgisayar, tablet, televizyon, radyo gibi iletişim araçları da bulunuyor. İletişim Araçları Nedir? Sorusu böylece cevaplanmış oluyor.

Görsel ve İşitsel İletişim Önemlidir

İnsanlara görsel ve işitsel iletişim kurma imkânı veren televizyon uzun yıllardır kullanılan ve gelişen teknolojik ürünler arasında yer alıyor. Televizyon sayesinde tek taraflı bir iletişim kurulması mümkün oluyor. Ancak, bazı cihazlar, ses dalgalarını iki tarafa da iletebiliyor. Bu sayede karşılıklı bir paylaşımda bulunmak mümkün oluyor. Televizyon ile kurulamayan iki taraflı iletişim telekomünikasyon iletişim aracı olarak kategorilenmiş olan telefonla ya da çeşitli uygulamalarla sağlanabiliyor.

Sanatsal İletişim

İletişim araçları gruplarından sanatsal iletişim insanlara ulaşmak için sanatın kullanılması anlamına geliyor. Herhangi bir malzeme kullanılarak herhangi bir türde sanat yoluyla iletişim kurulması mümkün oluyor. Heykel, dans, resim, konser, müzik, tiyatro, defile gibi etkinlikler sayesinde sanat kullanılarak iletişim kurulmuş oluyor. Sanat toplumun gelişmesine yardım eden önemli iletişim araçları arasında yer alıyor. Sanatçılar duygu ve düşüncelerini bu yollardan birini ya da birkaçını birden seçerek seyircilere aktarıyor. Böylece, iki taraf arasında bir bağ ve iletişim kurulmuş oluyor. İletişim araçlarının tamamı tek başlarına veya birlikte kullanılabiliyor. Birlikte kullanılma halinde daha etkili bir iletişim sağlanıyor.