Kadınca Sağlık

İlk Gece, Zifaf, Gerdek

Evliliğe adım ilk ve en önemli gecesidir, gerdek gecesi. Zifaf olarak da isimlendirilir. Bu gece, yeni çiftlerinin birbirlerine ait oldukları, birbirlerinin tenlerini tanıdıkları önemli bir gecedir. Kadına da erkeğe önemli görevler düşmektedir. Ama bilhassa erkeğin daha önemli görevleri vardır, ilk gece, zifaf, gerdek gecesinde.

İlk Cinsel Deneyim

Eskilerde kadın için zor bir şeydi cinsel deneyim. Neden? Çünkü, kültürümüze göre cinsellik kadın içinde erkek için de evlenilen gece yaşanırdı. Çiftlerin bu geceye dair pek fazla bilgisi olmazdı, erkeğin en önemli görevi o gece eşinin kızlık zarına yırtmak ve erkekliğini ispatlamaktı. Kadın açısından bakıldığında, kanamanın olup olmayacağı büyük bir stresti. Çünkü sabah birileri o gecenin nasıl geçtiğine dair bakmaya gelecek, çarşaftaki o kan lekesi mutlu bir evliliğin habercisi olacaktı. Eskiye baktığımızda iki taraf için de oldukça stresli bir gece olan zifaf gecesi artık o kadar stresli ve korkulacak bir gece olmaktan çıktı. Yazımızın devamında bu gecenin verimli geçmesine dair neler yapılmalı, kusurlar varsa kimlerden nasıl yardım alınmalıdır, bu konular hakkında açıklamalar yer alacak.

Gerdek Gecesi Önemli mi?

Evet, önemli. Aslında ilk cinsel deneyim önemli demek daha yerinde bir karar. Zifaf ve gerdek aslında ilk cinsel birleşmesinin yaşandığı ilk gece de denen zamandır. Kadın ve erkeğin çok heyecanlı ve telaşlı olduğu bir günde neler yapılmalı? Evliliğe ilk adım olan bu gece de, eğer hazır değilseniz kendinizi zorlamayın. İlk gece yapmak zorunda değilsiniz. İşleri kolaylaştırmak için romantik bir ortam yaratın. Kadınların bu gecede bolca sevgi şefkate ihtiyaçları vardır, erkekler mutlaka eşinize şefkat ile yaklaşın. Mutlaka ön sevişme gerçekleştirin. Gerekirse başlamadan önce bu konu hakkında biraz konuşup kaynaşın. Birbirinizi cinsel açıdan neleri sevip sevmediğiniz konusunda tanımaya çalışın. Bu önemli gece de eşler birbirlerini sevmedikleri pozisyonlara zorlamamalıdır. Erkekler de ereksiyon sorunu olabilir, karşı taraf bu konuda erkeğin onurunu zedeleyici söz ve tavırlardan kaçınmalıdır. Eğer birleşememe gibi bir sorun varsa problem edilmemeli mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bu gece birbirinizin vücudunu bolca tanıyıp öpün geri gelecektir. Gelmiyorsa da kendinizi kasmayın ve sevişmenin tadını çıkarın.