İmplant Nedir ve Nerede Kullanılır? Çeşitleri Nelerdir?

Son 10 yılda yaygınlaşmaya başlayan implant tedavisi çoğu kişi tarafından tercih edilen yöntemlerdendir. İmplant, diş tedavisinde kullanılan en son yöntemdir. Eksik dişlerin fonksiyonunu üstlenen ve yeni bir diş ekimi için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü implant olarak tanınır. Ayrıca göğüs estetik ameliyatlarında da farklı implant kullanılmakta. Eksik bir veya daha çok dişlerin tedavisi için sık kullanılan diş protezleri yavaş yavaş tarih oluyor. Durmadan sürekli protez için kullanılan özel yapıştırıcı kremler çoğu zaman kullanan kişiye rahatsızlık veriyor. Protez bakımı, yemek kalıntılarının temizlenmesi zaman talep ediyor. İmplant uygulanan dişler ise hastaların kendi dişlerinden farksız olur. İstenilen yemeği rahat şekilde çiğneyebilir ve implantın kopma tehlikesinden uzak normal yaşam sürebilir.

Diş İmplantlarının Çeşitleri

İlk uygulanmağa başlandığı senelerde implant biraz pahalı bir tedavi yöntemi olsa da, modern teknoloji sayesinde hazırlanan implantlar daha kaliteli ve daha uygun fiyata sunulur. Üstelik eskiden yalnız özel hastanelerde uzmanlar tarafından yapılan implantlar, artık normal diş kliniklerinde de başarıyla yapılır. Diş implantları boyu, ölçüsü, şekli ile farklı çeşitlere ayrılır. Örneğin, üst çene kısımlarda kullanılan diş implantları alt çene dişleri implantlarından boyu ve formasına göre değişir. Her insanın çene kemiği aynı olmadığından kullanılan implantlar da farklı özelliklerde olur.

 

Diş İmplantları İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Eksik diş tedavisinde implant en güvenilir ve rahat yöntemlerden olsa da her kırılan diş için implant kullanılmaz. Ayrıca diş implantı belli yaş üzeri hastalarda uygulanır. Küçük çocuklarda implant kullanımı sakıncalıdır. Öyle ki, kemik gelişimi nedeni ile diş implantları yalnız 25 yaş üzeri kullanılması tavsiye olunur. Bazı durumlarda 65 yaş ve üzeri hastalarda da diş implantı uygulanmaz. Gösterilen yaş gurubu insanlarda kemik aşırı hassas olması nedeni ile implantlar başarısız olabilir. Bu zaman hastalara protez gibi uygulamalar teklif olunur. İmplant zamanı uygulanan anestezi ve uyuşturucu ilaçlar kalp damar hastalığı ve tansiyon problemi olan insanlar, şeker hastaları için sakıncalı olduğundan, bu tedavi yöntemi yalnız doktor tavsiyesinden sonra uygulanmalı.