İnsülin Direnci Olanlar Ne Yapmalıdır?

İnsülin, vücuttaki kan şekerini kullanan dokuların, şekeri almasını sağlayan ve pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Pankreas tarafından salgılanan insülin sayesinde, karaciğer ve kaslar gibi dokular, kan şekerini kullanabilirler.

 

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci nedir sorusunun en basit cevabı, salgılanan insülinin, insülini kullanan dokular tarafından alınıp kullanılamaması durumudur. İnsülin direnci olan kişilerde insülinin kullanılması ve yakılması zorlaşmaktadır. Bunun sonucu olarak, pankreas daha fazla insülin üretimine geçecek ve tedavi edilmeyen insülin direnci kronik bazı hastalıklara zemin hazırlayacaktır.

İnsülin Direncinin Nedenleri Nelerdir?

İnsülin direnci nedenleri, sağlıklı beslenmeme, spor yapmama, hareketsiz bir yaşam sürme ve genetik yapıdır. İnsülin direnci, genetik yapı ile yakından ilişkili olmakla beraber, yeterli ve dengeli beslenmenin bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi ve düzenli spor yapılması ile birlikte, önüne geçilebilir bir sorundur.

 

İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir?

İnsülin direnci olan insanların en sık yakındıkları şikayetlerden bir tanesi, az yemelerine karşılık kilo verememeleri olmaktadır. İnsülin direnci yüksek olan kişiler, geç doyarlar ve çabuk acıkırlar. Yemek yedikten hemen sonra açlık duyarlar ve sürekli tatlı yeme isteği ile karşı karşıyadırlar. İnsülin direnci sorunu olan kişilerde ayrıca, el ve ayaklarda titreme, soğuk ter atma, baygınlık hissi ve sürekli kilo alma eğilimi vardır.

 

İnsülin Direncinin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Tedavi edilmeyen insülin direnci, bazı kronik hastalıklara neden olmaktadır. Bunlar arasında, karaciğer yağlanması, kolestrol, tansiyon, diyabet ve obezite ilk sıralarda yer almaktadır.

 

İnsülin Direncinin Kırılması İçin Neler Yapılmalıdır?

İnsülin direncinin önüne geçebilmek için, sağlıklı bir yaşam sürmek büyük bir öneme sahiptir. İnsülin direnci olan ya da insülin direncine genetik olarak yatkın olan kişilerin sağlıklı bir beslenme programı uygulamaları ve özellikle glisemik indeksi düşük yiyeceklerle beslenmesi, uzmanlar tarafından önerilmektedir. Düşük glisemik indeksli yiyecekler, kan şekerini kontrol etme özelliğine sahiptir ve bu durumda pankreas tarafından fazla insülin salgılanmasının önüne geçilecektir.

 

Düzenli olarak spor yapmak ve hareketli bir yaşam tarzı da, insülin direncinin kırılmasında çok büyük bir öneme sahiptir. Hareket, vücudun insüline karşı olan duyarlılığını artıran bir etki yaratmakta ve insüline karşı duyarlılığı artan vücut, fazla insülin salgılamayacaktır.