İş görüşmelerinde ve mülakatlarda başarılı olmak

Çoğumuz okuyor, sertifikalar alıyor, hayat boyu eğitim bilinciyle iş yaşamında etkin olmak içerisinde ne gerekiyorsa yapıyoruz.
Ancak atladığımız oldukça ehemmiyetli bir nokta var; iş görüşmeleri ve mülakat süreci… Kaçımız mülakat süreçleri içersinde doğru hazırlanabiliyor.
Kaçımızın öz geçmişi yeteri kadar tesirli, kaçımız sahip olabildiğimiz değerleri 2-3 dakika gibi kısa bir müddette karşı tarafa aktarabiliyoruz?Hatta karşınızdakinin sizi hiç tanımadığını hesaba katarak, epey zor bir durum… Bazı durumlarda alanınızda sizden daha düşük şahıslar, sizden daha fazla parlar; önünüze geçer. Belki de sizin bilmediğiniz ufak bir kaç teknikten dolayı..

Bu oldukça acı geliyor kulağa öyle değil mi? Üniversiteler, yüksek lisanslar tezler, kişisel gelişim eğitimleri, sertifikalar, uzmanlıklar, birden fazla dil, kimse de olmayan beceriler her şey sizde mükemmelsiniz! Ama sizi ararız dediler niye aramadılar?

Belki detaylar bu yazımızdadır.. Haydi göz atalım..

Güçlü bir CV hazırlamakta fayda var.. Güçlü bir öz geçmişiniz mutlaka hazır olsun.. Evet şişirin o cv’i doldurun o hiç yapmadığınız hobilerle, doldurun tanıdıkların hiç çalışmadığınız referanslarıyla.. Harika değil mi ? DEĞİL!  En büyük hata burada başlıyor.. Sizin mülakatınızı yapan kişiler o cv’lerde ki hobilerden kaç tanesini görüyor biliyor musunuz? Hatta sizin kopyala yapıştır yaptığınız boş zamanlar da neler yaparsınız sorusunun cevabını ilk kelimesinden anlıyor okumadan içinden tekrarlıyor..

Öncelikle kendiniz olsun, siz siz olun kendinizi yansıtın. Birebir doğru bilgiler yeterli sayıda olduğunu düşünmediğiniz iş tecrübeleri aslında yeterli olabilir. Birbirinden uyumsuz sektörler de kısa dönemler gereksiz sebeplerle işten ayrılmış olmanız daha büyük sorun olabilir. Hele ki yeni mezun veya öğrenciyseniz..

Ne alaka ya!? Öğrenciyiz yeni mezunuz işte öyle daldan dala atladık.. Bunu söyleriz İK yetkilisine sorarsa nolmuş yani! Demeyin..

Her işletme sizden istikrar verimlilik performans ister. Siz zaten doğum tarihinizden tutun, üniversite okul bilgilerinizden tutun bir çok detayı eklemişsiniz o insanların da işi bu.. O bilgilerin örtüşüp örtüşmediğini çok çok iyi analiz eder siz merak etmeyin.

ŞEFFAF OLUN. DÜRÜST OLUN.. DOĞRU İÇERİK GİRİN…

Zamanlama.. Görüşme öncesi iş yerinde hazır durumda bekleyin bekleme salonu var ise salonda yok ise çok göze batmadan bir yerlerde bekleyebilirsiniz. Ama mutlaka görüşme saatinde olmanız gereken yerde olun.. Pardon saatinde mi? Hayır dakikasında..

Ne erken ne geç.. Tam zamanında..

Bu biraz sahte olmaz mı? Neden olsun ki sizin görevinizin, iş hayatınızın aslında yazılı olan olmayan ilk maddesidir işinize saatinde vaktinde gelmek. Siz işe alınırsanız geç kalacak mısınız da iş görüşmesine geç gelsem bir şey olmaz diye düşünesiniz.. Lütfen..

Görüşmeye 15 dk önce geldiniz, bekleme salonu yok veya var. Ama siz dışarda bekleyip stres sigarası içmeye karar verdiniz. Ne güzel bir rahatlama gelecek az sonra değil mi? Evet doğru rahatlayacaksınız. Peki üstünüze sinen, parmaklarınıza, nefesinize sinen o sigara kokusu?  Ya sigara düşmanı bir İK uzmanı, patron veya ilgili kişiyle görüşecekseniz. Bu biraz durumları sıkıntıya sokabilir. Çünkü işletmeler sigara kullanan personeli işletmeyi daima zarara uğratacak gözüyle bakabilirler. Ön yargı olabilir belki ama doğru tarafı da yok değil. Mola sürelerinin uzaması.. Psikolojiye göre ekstra sigara molaları. Müşteriyle birebir iletişimdeyseniz sigara molası sonrası müşteriyle görüşmeniz sizi müşteriden soğutabilecek nedenlerden. Haliyle işletmede sizden soğuyabilir 🙂

Diğer önemli detaylardan biri de hevesli iştahlı görünmek. Bu işi istiyorum! Sizin için çok çalışacağım! Bunu hissettirin karşıya. Elbette yapmacık olmadan ve gereksiz cümleler kurmadan.

Yazının devamı ilerleyen günlerde sizinle takipte kalın…

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.