Genel

İş görüşmelerinde ve mülakatlarda kendinizi yansıtmak

İş görüşmelerinde ve mülakatlarında başarıyı yakalamak adlı yazımızda yazının devamını getireceğimizden bahsetmiştik. Bkz.

Bu yazımızda ise bir önceki yazımıza devam niteliğini taşıyan “Kendimizi doğru yansıtmak” adında devam edeceğiz. Şüphesiz herkes için iş hayatı oldukça önemlidir. Başarıyı yakalamak için başarılı bir iş görüşmesi geçirmek şarttır. Peki ya siz o görüşmede kendinizi iyi ifade edebildiniz mi? Veya edebilecek misiniz? Çıktıktan sonra keşke! Demeyeceğiniz belli mi tam anlamıyla hazır mısınız? Bu ve bunun gibi detaylar şimdiden aklınızı fazlasıyla karıştırıyor elbette.

Şüphesiz çok haklısınız.  Şimdi kendinzii doğru lanse etmek için neler yapabileceğinize geçelim.

Görüşme aktüel konuşmalarla başlanmalı ve olumlu bir hava yaratılmalıdır.
Kendinizi basit ifade etmelisiniz ve dürüst davranmalısınız. Kariyer hedefleriniz, gelecekten beklentileriniz, kuvvetli olduğunuz yanları anlatın.
Önceki işyerlerinizi ya da yöneticilerinizi, ne kadar negatif şeyler yaşanmış olsa da hiçbir şekilde kötülemeyin. Motivasyon, daimi öğrenme, kendisini geliştirme, mesuliyet duygusu, sabır, fırsatları hissedebilme, başarma arzusunu ve hırsını içinizde taşıyın. Başarıya odaklanma, yeteneklerinizi ifade etme ve o iş içersinde istekliliğinizi vurgulayın.İş görüşmesinin sonlarına doğru firma ve pozisyon ile ilgili malumat isteyin.
İşin tarifi, mesuliyet ve yetki alanları, bağlı olacağınız bireyin ünvanı, sizden beklentileri öğrenin. Müzakere sırasında aşırı ferah, aşırı özgüvenli görüntü çizmek karşı doğrultudarahatsızlık yaratır. Kendinizi beğendirmeye çalışmakta yanlıştır. Kendinizi doğru ifade etmeye çalışın, doğru cümleler kurun hatta sevdirmeye çalışın ama beğendirmeye çalışmayın bakın bu her zaman ters tepecektir. Kısacası kendinizi övmeyin. Belki sizin için ufak bir espri olabilir bu ama mutlaka ters tepecektir. Bu size yansıtılmasa dahi hissiyat bu yönde olacaktır.

Düşüneleri kontrol etmek fazlasıyla önemli ve gerekli. Aklımıza veya dilimizin ucuna gelen her şeyi söylemek yerine kontrol edip beklemeliyiz. Ortam çok güzel sıcak ve karşınızdaki kişi çok samimi geliyorsa dahi siz kendi çizginizi bozmayın. Sizi çok strese sokmaya çalışabilirler veya çok rahat davranmanızı sağlayabilirler bu sizi test etmek için olabilir. Ve genellikle bu böyledir. Her iki durumda da tepkiniz ölçülür. Sorulara yanıt verişiniz samimiyetiniz anlaşılmaya çalışılır. Elbette bu ince çizgiyi koruyup korayamadığınıza bakılır.

Göz teması kurmayı ihmal etmeyin. Size sorular sorulabilir, cevaplamanız istenebilir. Baskı altında olabilirsiniz. Çok rahat olabilirsiniz. Her şekilde göz temasını kaybetmeyin ve kendinizi motive edin. Gardınızı düşürmeyin. Göz teması iletişimin en temel kuralıdır. Tüm hisler rahatlıkla karşı tarafa geçebilir. Samimiyet, ciddiyet, hareketler, eylemler ve bir çok şey.

Ama görüşme boyunca gözünüz ile iletişim krumak yerine dikkat dağıtıcı bir şekilde davranırsanız bu sizin mutlaka zararınıza olacaktır. Çünkü karşınızdaki kişi o anı size ayırmıştır ve verimli bir görüşme geçirmek istiyordur. Belki de siz onuni onların aradığı elemansınız bunu kimse bilemiyor. O nedenle görüşme sırasında net olun, güzel bir göz teması kurarak dikkatin dağılmasını sağlamayın.

Giyiminiz, tarzınız sizi yansıtan şeyler olsun. Sizin tarzınızın dışında giyim kesinlikle yapmayın. Giydiğiniz renkler çizgiler her detay aslında sizi ifade eder. Ve görüşme sırasında sizi temsil etmeyen kıyafetler tüm enerjinizi değiştirerek karşı tarafı olumsuz etkileyebilir. Özellikle serbest kıyafetli bir sektörde çalışacaksanız bu çok daha önemlidir. Giydiğiniz tarz da devamlılık istenecektir. İş görüşmesinde farklı işte farklı bir tarz tüm iş ve işleyişinizi bozabilir.

Görüşmelere giderken spor kıyafet yerine klasik giyim tercih edin. Tabi ki moda giyim ve giyiminizin ön planda olacağı sektörler değillerse bunlar. Kısacası iş görüşmesi yapacağınız sektöre göre kendi tarzınızı yansıtın.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.