Anne & BebekSağlık

İsilik Neden Olur? Tedavisi Nelerdir?

Öncelikle yaz ayları gibi isilik neden olur? Tedavisi nelerdir? Sorusu isiliğin, vücutta bulunan ter kanallarının işlem görmemesi ya da tıkanması sonucun da ortaya çıkmaktadır. Vücutta ki küçük kabarmalara yol açmaktadır. Gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan deri dökülmesine sebebe olan hastalıklardan bir tanesidir. Çocuklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bunlardan biri küçük su baloncukları şeklinde oluşmaktadırlar. Diğer çeşidi ise, su toplayan kırmızı kırmızı bir görüntü ile karşılaşılmaktadır. Yüksek kaşıntılara sebep olur. Yeni doğmuş bir bebekte görülme olasılığı yetişkin bir insana göre bir hayli daha yüksektir. Genellikle sarışın ve beyaz tenli vücuda sahip olan çocuklarda daha sık görülmektedir.

İsilik Nelerde Oluşur?

İsilik; göbek ve göğüs bölgesinde, kollarda, iç çamaşırlarının lastik bölgelerinin değdiği kısımlarında oluşur. Burun, diz kapağı arkası, alın, göz kapağı gibi bölgelerde yoğunluklu olarak kendini hemen belli etmektedir. Genellikle bebeklerde popo bölgelerinde yoğunluk göstermektedir. Üç beş güne kaybolur ve tekrarlanma riski yüksektir.

İsilik neden olur? Tedavisi nelerdir?

İsilik vücuttaki ter gözeneklerini tıkanması veya aktif çalışmaması durumunda ter salgısı derinin dışına çıkmaz ve derinin altında kalmaktadır. Bu böyle devam ettikçe isiliğin artmasına sebep olmaktadır. Özellikle bebeklerde yazın kalın ve sıkı kıyafetler giydirmek ya da nemlendiricilerin çok fazla kullanılması, aşırıya kaçınılan sabun ve şampuan gibi maddelerin kalıntıları da isiliğe büyük bir risk çıkarmaktadır. Bir aktif önü ise bebekler de sık sık bezini değiştirmemek ve uyduruk bez kullanımı isilik vakasına neden olabilmektedir. Çok fazla terleyen kişiler ise bu durumdan çok farklı bir şekilde isiliğe yakalanmaktadır. Pamuksu dokudan oluşan kumaşlar dışında kullanılan kıyafetler de isiliğe neden olmaktadır.

İsiliğin Tedavisi

İsilik herhangi bir tıbbı müdahaleye gerek duyulmadan da kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Vücutta yanma olursa serinletici losyonlar kullanılabilir. En doğal tedavi yöntemi temiz deniz suyudur. Fakat bebeklerde çok dikkatli bir şekilde kullanılmasıdır ki deniz suyundan başka hastalıklara sebebiyet vermesin.