Isınma Hareketlerinin Önemi

Gerek sporcuların antrenmanlarına başlamadan önce, gerekse de kişilerin spor salonuna gittiklerinde aletleri kullanmaya başlamadan önce yaptıkları ısınma hareketleri vücudun kan akışını hızlandırarak vücudun sarf edeceği efora bir nevi hazırlanma aşaması olarak düşünülebilmektedir. Isınma hareketlerinin önemi vücudun dengesinin korunması açısından oldukça önemli olmakla birlikte mutlaka yapılması gereken hareketler arasında yer almaktadır. Isınma hareketlerini yapmak kasların aniden kasılmasını önlemek adına önemli bir etken olup bu ani kasılma sonucunda gerçekleşebilecek olan sakatlık durumlarının da önlemini almak için gerekli bir işlemdir.

Isınma Hareketinin Yararları

Sporcunun ya da spor salonuna giden bir kişinin antrenmanlara başlamadan önce ısınma hareketi yapması kasların ısısını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Isınmış olan kaslar gevşeme ve kasılma hareketlerinin daha rahat yapılmasına neden olmakta bu da kişide olası bir kas rahatsızlığının oluşmasını önlemektedir.

Sporcunun ya da spor salonuna giden bir kişinin antrenmanlara başlamadan önce ısınma hareketi yapması vücut ısısını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Isınmış olan vücudun esneme payında yüksek oranda bir artış görülmekte ve vücudun incinme riskini en aza indirmektedir.

Sporcunun ya da spor salonuna giden bir kişinin antrenmanlara başlamadan önce ısınma hareketi yapması vücudunun daha etkili bir şekilde soğumasına yardımcı olmaktadır. Terleme işlemi vücudun ısıyı tüm bedene dağıtma şekli olarak görülmekte ve ısınma hareketi yapıldıktan sonra başlanan antrenmanda gerçekleşecek olan terleme işlemi vücudun daha etkin bir şekilde soğumasına yardımcı olmaktadır.

Sporcunun ya da spor salonuna giden bir kişinin antrenmanlara başlamadan önce ısınma hareketi yapması vücudun kan ısısını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Isınmış olan kan daha fazla oksijen miktarını vücut içerisinde tutarak yapılan antrenmandan daha uzun süreli verim alınmasını sağlar.