Diyet & Fitness

İyi Bir Kol Kası İçin Yapmanız Gerekenler

Vücut geliştirmeyle yakından ilgilenen kişilerin en fazla dikkat ettiği bölge kollardır. Zira kol bölgesindeki kaslar vücutta kendini daha çabuk belli ederek dış görünüşe etkili bir hava katıyor. Doğru ve etkili bir çalışmayla kol kaslarını elbette herkes geliştirebilir. İyi bir kol kası için yapmanız gerekenler arasında öncelikle doğru çalışma programını uygulamak geliyor. Doğru bir program ve hareketlerle kısa sürede kol kası yapabilmek mümkündür.

Doğru ve Etkili Hareketler Uygulayın

Biceps (ön kol) ve Triceps (arka kol) bölgesini geliştirmek için öncelikle çalışma şekline karar vermeniz gerekiyor. Zira spor salonlarında profesyonel olarak çalışabileceğiniz gibi ev ortamında kendiniz de kol kaslarının gelişmesini sağlayabilirsiniz. Elbette daha kısa sürede verim almak için spor salonları daha çok işinize yarayacaktır. Bu çalışmalarda özellikle Biceps ve Triceps hareketlerini birbirinden ayırarak doğru şekilde uygulamanız gerekiyor. Gelişigüzel yapacağınız hareketler fayda vermeyeceğini gibi, sakatlıklara da yol açabilecektir.

Düzenli Şınav Egzersizi

Hem Biceps hem de Triceps bölgesini aynı anda geliştiren nadir hareketlerden birisi, klasik olarak herkesin bildiği şınav egzersizidir. Bu egzersizi hem spor salonlarındaki programın ardından uygulayabilir hem de ev ortamında kol geliştirmek için uygulayabilirsiniz. Şınav çekerken kolların omuzlardan biraz daha geniş şekilde olmasına da ayrıca dikkat edin.

Beslenmeyi İhmal Etmeyin

Kol kaslarının gelişimi için beslenmenin önemini de ihmal etmemek gerekiyor. Birçok kişi beslenmeye önem vermeden sadece kas hareketleri yaparak vücut gelişimi yapmayı çalışıyor. Ancak bu hem imkansız hem de sağlıksız bir durumdur. Günlük beslenmeye dikkat ederek kasların daha kısa sürede ve kalıcı şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Ağırlığı Hızlı Kaldırıp Yavaş İndirin

Kol kası geliştirmek için en stratejik noktalardan birisi, ağırlıkları hızlı kaldırıp yavaş indirmek olacaktır. Biceps hareketleri için kaldırdığınız ağırlığı 1 saniyede kaldırarak, 5 saniye içerisinde geri bırakın. Bu sayede kaslara daha dengeli ve fazla yük binecektir. Bu da Biceps ve Triceps bölgesinin gelişimi için son derece faydalı olacaktır.