Kadınca Sağlık

Kadın Kanserlerinin 5 Belirtisi

Kadın kanserleri tıp literatüründe jinekolojik kanserler olarak geçmektedir. Bu kanserler sadece kadınlarda görülür. Meme kanseri de kadınlarda görünmesine rağmen jinekolojik bir kanser değildir. Kadın kanserleri kadının genital bölgesi ile alakalı kanserlerdir. Son yüzyılda kansere yakalanan insan sayısı giderek çoğalmaktadır. Kadın kanserleri de buna paralel olarak her geçen yıl artmaktadır. Ancak tıbbın gelişen teknolojik araçları ile erken teşhis çok kolay konmaktadır. Kanser geç teşhis edilse bile yeni tedavilerin keşfedilmesi ile bu konuda çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Kadın kanserlerinin sayısı fazladır ancak 3 tanesi çok sık görülmektedir. Bunlar rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseridir. Rahim kanseri kanserleri arasında en bilinenidir. Menopoza giren kadınlarda da görülen bir kanser türüdür. Kadınlarda kanser bazı belirtiler ile kendini belli etmektedir. Bu belirtileri gözlemleyen kadınlar hemen doktora başvurmalıdır. Kadın kanserlerinde en çok rastlanan 5 belirti şunlardır;

Adet Düzensizliği

Kadın kanserlerinde en sık rastlanan belirtilerdendir. Kadınların adet döneminin dışında gelişen adetler tehlikenin habercisi olabilir.

Vajinal Bölgede Yara

Kadınlarda vajinal bölgesinde görülen yara ya da mantar tarzı kabarcıklar kadın kanserlerinin belirtilerinden biridir.

Cinsel İlişki Sırasında Ya Da Sonrasında Ağrı

Kadınlarda cinsel ilişki anında ya da cinsel ilişkiden sonra üreme organında ve karın bölgesinde ağrılar meydana gelebilir. Ağrılar jinekolojik kanserlerden birinin habercisi olabilir. Bu ağrıların sıklaşması halinde uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.

Karnın Şişmesi

Kadınlarda karnın anormal olarak şişmesi bir kanser belirtisi olabilir. Kadın kanserlerinde karın bölgesinde şişlik sık görülen bir durumdur.

Cinsel İlişkiden Sonra Kanama

Cinsel ilişkilerden sonra kadınlarda görülen kanamalar normal kabul edilmez. Bu kanamaların her cinsel ilişkiden sonra olması bir kanser belirtisi olabilir. Hemen uzman bir doktora görünmek gerekir. Aksi halde kanser için çok geç kalınmış olabilir.