Kadınlar Adet Döneminde Neye Dikkat Etmelidirler?

İlk adet gerçekleşmiş kızların hayatında unutamayacağı anlardan biri olarak ürkütücü hislerle hatırlanır. Göğüslerin yavaş yavaş büyüme göstererek kızların ergenlik dönemine geçiş yaptığı zamanlarda annelerin, varsa kişinin ablasının ya da yakın bir akrabasının ergenlik döneminde ve adet döneminde neler yaşayacağını anlatması gerekir. Ergenliğe geçiş yapan kız, kan lekesini ilk gördüğü zaman büyük bir panik yaşabilir ya da utanıp bunu ailesinden gizleyebilir. Adet dönemleri 12-15 yaş arasında başlayarak menopoz dönemine kadar sürer. Normal bir kişide 21 günde bir kendini tekrar eden bu dönem 3-7 gün arasında kendini göstermektedir. Kadınlar adet döneminde neye dikkat etmeliler? Sorusu ise pek çok alternatif yanıtla birlikte cevap bulabilmektedir.

Adet Döneminde Yaşananlar

Kanama başlamadan önce kendini hafif bir sızı ile belli eden adet dönemi içerisinde kasık ağrısı, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, sürekli uyku hali ve halsizlik gibi belirtiler kişide görülebilir. Östrojen hormonunun artması ve su tutucu özelliğine sahip olması nedeni ile vücutta oluşan ödem birikmesi kişide baş ağrısına sebep olabilir. Adetin ilk iki günü diğer günlere oranla daha şiddetli karın ve baş ağrıları, daha koyu renkli kanamaların yaşanmasına neden olabilmektedir. Ergenlik dönemine geçiş yapan kişilerde adet düzensizliği ilk bir kaç yıl içerisinde kendini gösterebilir. Bu durum tamamen vücut fizyolojisi ile alakalı olup, vücudun hormon düzeninin oluşmasına yardımcı olduğu için uzun yıllar alabilmektedir. Ülkemizde adet dönemi içerisinde yapılmaması söylenen bir kaç yanlış inanış ve duyum vardır. Adet döneminde duşa girilmemesi gibi. Bu inanış yıllardan beri çoğu annenin kızına empoze ettiği bir inanış olabilir. Fakat inanışın doğru kısmı adet olan bir kimsenin su dolu olan bir küvet içerisinde saatlerce kalmamasıdır. Genital bölgenin su alarak reaksiyona girmesinin önlenmesi gerekir. Bu nedenle ayakta duş almak adet döneminde sakıncalı bir durum değildir. Duş alınmasa bile genital bölgenin mutlaka temizlenmesi gerekir. Pede geçen kanın mikroorganizma üreterek alerjik reaksiyonları sebep olması böylelikle engellenmiş olur.

Ped Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet dönemi içerisinde kullanılmak üzere marketlerde, bakkallarda, kişisel bakım mağazalarında yani bulabileceğiniz her yerde pedler satılmaktadır. Bu pedler tek kullanımlık bir şekilde külot ağının iç kısmına yerleştirilerek kullanılır. Ped gün içerisinde akan kanın emilmesini sağlayarak külota kan geçmesini engeller. Tek kullanımlık olan bu pedlerin gün içerisinde 6 saatlik bir süreden daha fazla kullanılmaması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Uyku esnasında çok dönen kişilere özel olarak uzun bir şekilde üretilen pedler de yine aynı satış noktalarından alınabilmektedir. Ped kullanılırken mutlaka ve mutlaka kullanılacak kısmını açıkta bırakılmamasına ve kullanmadan önce temizliğinden emin olunmasına dikkat edilmelidir. Pedi külota yerleştirirken kişinin eli mutlaka dezenfekte edilmeli ve vajinal bölgeye elle temasta kaçınılmalıdır. Pedlerin içeriğindeki maddeler suda erimeyen maddeler olduğu için bu ürünler tuvalet içerisine değil, kendi kağıdına sarılarak çöplere atılmalıdır.

Ped Tercihi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişiden kişiye değişen cilt tahrişi duyarlılığı ped seçiminde de dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Pedin iki kanadının gün içerisinde deri ile temas etmesi kişinin bikini bölgesinde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle daha çok pamuklu pedlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra tahriş hassasiyeti az olan kişiler dilediği pedi rahat bir şekilde kullanabilmektedir. Uzmanlar tarafından pamuktan üretilmiş olan pedlerin denenmesi ve kullanılması tavsiye edilmekte, cilde temas eden bir ürün olduğu için sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğu görüşü yer almaktadır.