Kadınca Sağlık

Kadınlarda Adet Döneminin Gecikmesi Neye İşarettir

Adet dönemi gecikmesi kadınların sıkça yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Stresten gebeliğe kadar pek çok nedenden kaynaklanan bu durumun mutlaka doktor gözetimi altında olması gerekir. Bazı kadınlarda belli bir süre sonra bu döngü dengelense de bazı kadınlarda çok farklı dönemlerde adet kanaması yaşanabilir. Böyle bir durumda akıllara kadınlarda adet döneminin gecikmesi neye işarettir sorusu gelmektedir. Genel olarak bu durumun sebepleri oldukça farklı ve tedavileri çoğunlukla mümkündür.

Birincil Sebep Hormonel Bozukluklar

Hormonların normal standartlarda seyretmiyor olması vücuttaki çoğu değişiklik gibi adet döngüsünün bozulmasına da sebep olur. Bunların başında Tiroid ve Prolaktin hormonu gelmektedir. Bu hormonların az ya da gereğinden fazla salgılanıyor olması adet döneminin gecikmesine en büyük etkendir. Ayrıca kadınların sıkça şikayet ettikleri aşırı kıllanma problemi de bu hormonların dengesiz salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum doktor kontrolünde alınan çeşitli ilaçlar ile tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Doğum Kontrol Hapları

Kadınlar tarafından doktor kontrolü dışında alınan doğum kontrol hapları adet dönemini bozan en önemli ikinci etkendir. Doğum kontrolü için kullanılan ilaçların kulaktan duyma olması adet gecikmesinin yanı sıra kısırlığa kadar yol açan çeşitli sıkıntılar da doğurur. Bu nedenler doğum kontrolü için kullanılan ilaçların mutlaka doktor gözetiminde alınması gerekir.

Aşırı Zayıflık

Kilosu normal seviyelerin altında seyreden kadınların en sık yaşadığı problemlerden bir tanesi adet gecikmesidir. Zayıf kadınlarda östrojen hormonu daha az salgılandığı için adet dönemi gecikir. Tahin, pekmez, fıstık, tereyağı gibi kalorisi yüksek gıdalar tüketilerek adet döngüsünün düzene girmesi sağlanabilir. Bu durum da işe yaramaz ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Şok Diyetler

Kadınların kilo vermek uğruna uyguladıkları şok diyetler vücudun normal hormon akışını ciddi anlamda etkileyeceği gibi adet döngüsüne de zarar verir. Vücuttaki normal seyretmesi gereken hormonların bir anda azalması ya da artması adet gecikmesinin önemli sebepleri arasında sayılır. Özellikle ergenlik dönemlerindeki kadınların şok diyetlerden uzak durması ve kilo problemi ile ilgili bir Diyetisyen’e başvurması gerekir.

Kistler

Aslında çoğu zaman zararsız kabul edilen kistler bazen normalden fazla büyüyerek yumurtalıkların standart akışını bozabilir. En sık adet gecikmeleri ile kendini gösteren bu durum ileriki zamanlarda kısırlığa, ölü doğumlara ya da düşüklere sebep olabilir. Aynı zamanda ağrı ile de kendini gösterebilecek bu durum mutlaka uzman bir hekim tarafından incelenmelidir. Cerrahi operasyonlar yardımı ile kistin alınması gerekecektir.

Anemi

Tıp dilinde anemi olarak bilinen kansızlık durumu da adet düzensizliğinin sebepleri arasındadır. Adet döneminin gecikmesi normalden daha az oranda adet görme durumu kansızlık sebebi ile de ortaya çıkabilir. Vücuttaki kan dolaşımının azlığı adet döngüsünü bozmakla kalmayıp çeşitli bakteriyel hastalıklara da sebep olmaktadır. En kısa sürede uzman bir hekime danışmak sureti ile önlem alınabilir ve takviye ilaçlar kullanılabilir.

Stres

Stres her hastalığın tetikçisi olduğu gibi adet gecikmesinde de önemli rol oynamaktadır. Stres altında olan bir vücut doğuma hazır olmadığını hissedeceği için yumurtlamayı azaltır. Dolayısıyla adet döngüsünü bozar ve gecikmesine sebep olur. Stres oluşumuna sebep durum ortadan kalktığında adet döngüsü de genel anlamda düzene girer.

Ergenlik Dönemi

Adet süreci ile yeni tanışan genç kadınlar genellikle adet gecikmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Ancak bu tıp dünyasında oldukça normal karşılanan bir durumdur. Çünkü adet döngüsü ilk etapta vücuda bağlı olarak dengesizleşebilir. Üstelik bu dönemlerde yoğun stres ve duygusal gerilim altında kalmak da adet gecikmelerini de beraberinde getirir. Bu durum genellikle 20 – 25 yaş arasında son bulur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.