Kadınca Sağlık

Kadınlarda Ara Kanama Sebepleri

Kadınlarda Ara Kanama Sebepleri nelerdir? Kadınlar her ay düzenli olarak regli oluyor. Bu dönem 28 ve 30 gün arasında her ay değişiyor. Fakat adet kanaması 21 günden önce olmuş ise bu ara adet kanaması oluyor demektir. Ara kanama sebepleri neden olur. Rahmin iç duvarında oluşan enfeksiyon, polip ve miyomlar, kullanılan doğum kontrol hapları rahmin iç duvarında yaptığı değişiklik nedeni ile ara kanamalara neden olur. Spiralin rahimde yaptığı tahriş sonucu ara kanamaya neden olabilir. Üç aylık iğneler ve kola uygulanan çubuklar ara kanamaya ve lekeli kanamalara neden olabiliyor. Klamidya adlı bakterinin yarattığı bir takım etkiler sonucunda meydana çıkan enfeksiyonlar ara kanamaya sebep olabiliyor. Rahim ağzı kanseri ve diğer genital enfeksiyonlar kanser riskini arttırır ve ara kanama meydana gelir. Bunun için ara kanamaları olan kadınlar bir hekime başvurmaları gereklidir.

Ara Kanama Teşhisi

Bir kadın bir kaç ay boyunca ara adet kanaması olayını yaşıyor ise hemen doktora başvurmalıdır. Hekiminiz size ara kanamanın süresini, kanamanın şiddetini ve bu kanamanın ağrılı olup olmadığını sorarak ve daha önce bu durumun yaşandığını sorarak daha sonra ultrason ve jinekolojik muayene yaparak ilk tekitlere başlar. Miyomlar da aşırı büyüdüklerinde adet ağrısı yapan ve ara kanamaya sebep olan iyi huylu bir tümördür. Özellikle doktorunuza ara kanamanın nasıl başladığını ve neden başladığını belirtmekte fayda vardır.

Kadınlarda Ara Kanama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle ara kanamanın neden meydana geldiği ve altta yatan faktörün ne olduğu araştırılır. Eğer ciddi bir problem yok ise ilaç tedavisine başlanarak kadınlarda ara kanama sebepleri düzene konulur. Fakat ara kanama tedaviye cevap vermiyor ise progesteron iğneleri, progesteron ilaçları, traneksamik asit, hormonlu spiraller, doğum kontrol hapları ve en son çare olarak ameliyat tedavisi uygulanıyor.