Kadınca Sağlık

Kadınlarda Ayak Kokusu Nedenleri?

Ayak kokusu özellikle de kadınların başına gelen rahatsız edici bir durumdur. Kişilerin sık sık merak ettiği sorulardan bir tanesi kadınlarda ayak kokusu nedenleri? Hakkında sorular fazlasıyla gelmektedir. Ayak kokusu sosyal ortamlarda meydana gelerek, kadınları olumsuz yönden etkilemektedir. Sadece fiziksel olarak değil, psikolojik anlamda da kişileri rahatsız etmektedir. Ayak kokması nadir rastlanan bir durum değildir. Kişilerin sürekli başına gelebilecek sorunlardan bir tanesidir. Birçok nedenlerden dolayı ayak kokusu oluşmaktadır. En büyük nedenlerden biri ise ayağın terlemesidir. Ayak gün boyunca terleyerek bakteri üretmektedir. Bakteriler ayak kokusunu oluşturmaktadır. İnsan ayağında yaklaşık olarak 250 binden fazla ter bezleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla terlemeye müsaittir. Terin kendisi değil, ter ile beraberinde getiren bakteriler ayak kokusunu oluşturur.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

1- İlk öncelikle ayak kokusunu önlemenin en etkili yolu hijyendir. Düzenli olarak parmak araları temizlenmeli ve ölü deriler arındırılmalıdır. Bunun yanı sıra, ayaklar her gün sabun yardımı ile temizlenmeli ve hijyeni sağlanmalıdır.

2- Ayak tırnakları mutlaka kısa olacak şekilde kesilmelidir. Bakterilere barınacak alanlar bırakılmamalıdır.

3- Her gün çoraplar değiştirilmelidir. Pamuk çoraplar tercih ederek, ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz.

4- Her gün aynı ayakkabıyı giymekten kaçının. En azından aynı ayakkabıyı bir gün aralık ile giymeye özen gösterebilirsiniz.

5- Yaz aylarında kapalı ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Kapalı ayakkabılar yerine sandalet ya da terlik tercih edilmelidir. Bu sayede ayaklar terlemez ve bakteriler çoğalmaz.

6- Ayak için özel üretilen pudra, ayak spreyleri ve kremler kullanabilirsiniz. Bu ürünleri gün içerisinde kullanarak ayak kokusunun kolaylıkla önüne geçebilirsiniz.

7- Son olarak ayak kokusu sürekli olarak meydana geliyorsa ve mantardan şüphe ediyorsanız mutlaka doktora danışılmalıdır. Böylelikle doktorun verdiği önerileri dinleyerek sorunun önüne geçebilirsiniz.