Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Cinsellikle ilgili problemler birçok toplumda sorun haline gelmiştir. Toplumlarda görülme oranı kültürden kültüre farklılık gösterir. Kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluğu çoğunlukla yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Peki, kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları nelerdir?

Azalmış Cinsel İstek

Cinsel düşünce ve fanteziler, cinsel isteğin azalması, cinsel ilişki sorunu ve boşalma sorunu ve cinsel ilişkiyi başlatmak istememe ya da bu İsteğe karşılık vermeme durumudur. Bu durum cinselliğin ayıplanmış olduğu toplumlarda daha fazla görülür. Bu durumlardan farklı olarak etki eden nedenler ise, fazla strese maruz kalmak, eşler arasında çatışma ve uyuşmazlık yaşanması, depresyon, psikiyatrik rahatsızlıklar, kronik rahatsızlıklar, alkol ve madde bağımlılığı, hamilelik, cinsel şiddet, cinsel travmalar ve menopoz yer alır. Azalmış cinsel istek erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Tedavi edilebilir bir rahatsızlık olmasına rağmen, genellikle bu rahatsızlıktan şikâyetçi kadınlar, toplumda oluşan ayıplanma düşüncesinden dolayı doktordan yardım almak istemezler.

Cinsel Tiksinti

Cinsel tiksinti bozukluğu çoğunlukla cinsel ilişki yaşamaktan devamlı ve aşırı bir biçimde iğrenmek ve bu sebepten dolayı cinsel ilişkiden kaçınmaya denir. Bir rahatsızlık cinsel isteğin azlığı ve diğer işler bozukluklarına göre daha az görülür. Cinsel tiksinti düşüncenin oluşması durumunda, cinselliğin akıla gelmesi durumunda bile kişide tiksinme meydana gelmesine ve bunun sonucunda panik atakların meydana gelmesine neden olur. Bu cinsel işlev bozukluğunda depresyon ve cinsel birliktelik sorunları çok fazla görülür.

Uyarılma Bozukluğu

Cinsel uyarıların yeteri kadar olması durumunda, kadında olması gereken salgının olmaması ya da bu isteğin cinsel birliktelik sonuna kadar olmaması durumuna denir. Bu sorun çoğunlukla psikolojik ve doğal nedenlerden kaynaklanır. Çoğunlukla kadında boşalma sorunu olarak ortaya çıkar. Psikolojik nedenler arasında yer alan en önemli sebepler arasında aşırı tutucu bir toplum, yetersiz cinsel bilgi, cinsel travmalar yer alır.