Menu

Kadınlarda Hemoroit Hastalığı ve Tedavisi

Hemoroit hastalığı kadınlarda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda hemoroit hastalığı ve tedavisi konusunda birçok kişi çeşitli araştırmalar yapıyorlar. Hemoroit şikâyetleri genellikle kadınların hamilelik dönemlerinde ve doğum sırasındaki komplikasyonlar nedeni ile gelişen bir rahatsızlıktır. Anne karnında bebeğin büyümesine bağlı olarak iç organların hareket alanının kısıtlanması ve annelerin beslenme alışkanlıklarındaki ve hormonlarındaki değişim nedeni ile hemoroit şikâyetlerinin sıklıkla görüldüğü biliniyor. Kadınlarda görülen hemoroit şikâyetleri iç ve dış hemoroit olmak üzere iki kısımda gelişebiliyor.

İç ve Dış Hemoroit Türlerinin Özellikleri

İç hemoridler kalın bağırsağın makat kısmından iç kısımlara doğru ilerleyerek gelişmesi durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Ortaya çıkış nedeni enfeksiyondur. İç hemoridler ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olarak dikkat çekiyor. İhmal edilmesi durumunda kolon kanseri gibi ciddi hastalıklara dönüşebilen bir hastalık olmasından dolayı mutlaka doktor kontrolünde olması gerekiyor. İç hemoroit tedavisi öncelikle yapılacak olan kolonoskopi ile belirleniyor. Antibiyotik tedavisi ve sarı su banyosu iç hemoroit şikâyetleri için yapılacak olan tedavi şeklidir. Dış hemoroit ise kalın bağırsağın makat kısmından dışarı kısma doğru meme oluşturması neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Gebe kadınlarda genellikle dış hemoroit daha fazla görülüyor. Dış hemoroit tedavisinde de yine antibiyotik ve ilaçlı banyo tedavisi uygulanıyor. Şikâyetle bu ilaçlara rağmen geçmiyor sa basur ameliyatına karar verilebiliyor.

Hemoroit Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemoroit ameliyatından sonra kullanılacak olan ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Aynı zamanda beslenme alışkanların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Dengeli ve düzenli beslenme ile sindirim sistemi faaliyetlerinin normal düzeyde tutulması gerekiyor. Asla kabız olmamak gerekiyor. Bunun için taze meyve ve sebze ile bol sıvılı gıdalar tüketilmelidir.