Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

Genellikle adet döneminde bulunan kadınların en büyük şikâyetlerinden birisi olan kasık ağrısı, adet dönemine has bir ağrı olmayıp farklı rahatsızlıkları işaret ediyor olabilir. Adet ağrısı, yumurtlama dönemi ağrısı, myomlar, adenomyozisin ve enfeksiyonlar gibi birçok sebebi bulunabilen kasık ağrıları rahatsızlığın türüne göre ilaç veya amileyat tedavisi gerektirebilir. Bunun için öncelikle CT, MR veya ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile rahatsızlığın türü tespit edilmelidir. Ağrı çeken birçok kişinin kafasında yer eden kadınlarda kasık ağrısı neden olur? Sorusunu bir kaç başlık halinde incelemek gerekir.

Adet Dönemi Ağrısı

Alt karın, kasık ve bel bölgelerinde aralıklı olarak hissedilen adet dönemi ağrıları, beraberinde ağırlık ve dolgunluk hissi ile birlikte bulantı ve ishal durumlarını getirebilir. Aydan aya değişiklik gösteren adet ağrıları, yaş ilerledikçe veya doğum yapıldıkça azalır. Şayet yaş ilerledikçe adet ağrısı artış gösteriyorsa bunun farklı bir sebebi var demektir ve uzman kontrolü gerektirir.

Yumurtlama Dönemi Ağrısı

Yumurtlama döneminde kasık ağrısına sıklıkla rastlanabilir. İki adet döneminin ortasına denk gelen yumurtlama döneminde ortaya çıkan bu ağrıya ortadaki ağrı manasında mittelschmerz de denir. Özellikle yumurtlama tedavisi görmekte olan kadınlar bu ağrıyı çok daha fazla hissedebilir.

Myomlar

Rahimde bulunan kas dokusunda boy gösteren iyi huylu urlara myom adı verilir. Myomlar da sıklıkla kasık ağrısına neden olabilmektedirler. Küçük çaplı myomlar genellikle hissedilmez ve fazla ağrı oluşturmazlar. Ancak myomların boyutu arttıkça neden olduğu ağrı da artacaktır.

Adenomyozisin

Rahime ait iç zarın, rahim kasında bulunması durumuna adenomyozisin adı verilmektedir. Adenomyozisin aşırı adet ve bununla birlikte adet dönemi ağrısına neden olabilmektedir. Teşhisi oldukça zor olan bu rahatsızlığın tespit edilebilmesi için ultrason ve MR önerilmektedir.

Enfeksiyonlar

Tüplerde ve rahimde meydana gelebilecek olan enfeksiyonlar ani kasık ağrılarına ve kimi zaman bununla birlikte ateşe de sebebiyet verebilir.