Kadınca Sağlık

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri?

Kasık ağrısı çoğunlukla kadınların iç üreme organlarının bölgesindeki ağrı belirtmekle birlikte kasık ağrısı erkeklerde de olabilir ve birden fazla nedenden kaynaklanabilir. Kasık ağrı enfeksiyon semptomu olabilir veya pelvik kemikte veya mesane veya kolondaki gibi üreme olmayan iç organlarda ağrı olabilir. Ancak kadınlarda kasık ağrısı, kasık bölgedeki üreme organlarından birinde (rahim, yumurtalık, fallop tüpleri, serviks veya vajina) sorun olabileceğinin bir göstergesi olabilir.

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hem kadınlarda hem erkeklerde kasık ağrısı olası nedenleri apandisit, mesane bozuklukları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, böbrek enfeksiyonu veya böbrek taşı, bağırsak hastalıkları, sinir koşulları, fıtık, pelvis bozukluğu, kırık pelvis, psikojenik ağrı olabilir.

Kas Ağrısı Neyin Sebebidir?

Ektopik gebelik, düşük, pelvik inflamatuar hastalık, yumurtlama, menstrüel krampları, yumurtalık kistleri veya diğer yumurtalık hastalıkları, myomlar, endometriozis, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri olabilir.

Kas Ağrısının Neden Olabileceği Durumlar

Adet kramplarının kötüleşmesi, adet sancısı, vajinal kanama, lekelenme veya deşarj, ağrılı ya da zor idrara çıkma, kabızlık veya ishal, şişirme veya gaz, bağırsak hareketiyle kan görülür, cinsel ilişki sırasında ağrı, ateş veya titreme, kalça bölgesinde ağrı, gibi durumlara neden olur.

Kas Ağrısı Nedenleri Nasıl Belirlenir?

Kas ağrısına neden olup olmadığını belirlemek için, doktorunuz önce belirtileriniz ve geçmişteki tıbbi sorunlarınız hakkında size birkaç soru soracaktır. Ayrıca fizik muayene yapacak ve ağrısına neyin sebep olduğunu belirlemek için testler yapabilir. Verilebileceği testler kan ve idrar testleri, üreme çağındaki kadınlarda gebelik testleri, belsoğukluğu veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları kontrol etmek için vajinal veya penil kültürler, abdominal ve pelvik röntgen, kemik yoğunluğu taraması (kemik kuvvetini belirlemek için özel x-ray tipi), teşhis laparoskopisi (pelvis ve karındaki yapılara doğrudan bakılmasına olanak sağlayan prosedür), histeroskopi (rahim muayene prosedürü), tabureler testi (mikroskobik kan için dışkı numunesinin kontrolü), alt endoskopi (rektumun ve kolonun bir kısmının veya tümünün incelenmesi için ışıklı bir tüpün yerleştirilmesi), ultrason (iç organların görüntülerini sağlamak için ses dalgalarını kullanan test), karın ve pelvisin ct taraması (x-ışınları ve bilgisayarları vücudun enine kesit görüntüsü üretmek için kullanan tarama) gibi testlerdir.