Kadınlarda Kemik Ağrılarına İyi Gelen Besinler

Kemik ağrıları, yaşam kalitesini bozan, rahat hareket etmeyi engelleyen ve zaman zaman yaşantıyı kabusa çeviren bir hastalıktır. Aslında birçok sebepten kaynaklanıyor olsa da temelinde vücudun iskelet yapısını oluşturan kemiklerdeki aşınma ve erimedir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilen bu ağrılar yine ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Özellikle 50 ve 70 yaş aralığındaki kişilerde kanser riski yüksek olduğu için kemik kanseri araştırması da yapılmalıdır. Leğen kemiği ve göğüs kafesindeki ağrılar için ise hastanın 5 – 20 yaş aralığında olması Ewing’s Sarkoma hastalığı şüphesi doğurabilir. Bu hastalık da yine kemik harabiyeti oluşturan riskli hastalıklardan bir tanesidir. Tüm bu ölümcül hastalıkların erken tanı ve tedavisi için bu rahatsızlığı yaşayan her kişinin doktora görünmesi gerekir. Eğer ciddi bir rahatsızlığın olmadığı tanısı uzman bir doktor tarafından koyulur ise kişinin yeme alışkanlıklarında birkaç değişikliğe gitmesi ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır. Kadınlarda Kemik ağrılarına iyi gelen besinler aslında kas yapısını düzelteceği ve yumuşak doku kaybını önleyeceği için ağrıların tamamen geçmesini de sağlayabilir.

İlk Sırada Turuncu Sebzeler

Özellikle masa başında oturarak çalışan kişilerde sık görülen ancak ciddi bir hastalık belirtisi olmayan kemik ağrıları için tüketilmesi gereken en önemli besinler turuncu olanlardır. Bunların arasında havuç, balkabağı ve tatlı patates sayılmaktadır. Karotenoid açısından oldukça zengin olan bu besinler kemiklerdeki hareketsizlik sebebi ile ortaya çıkan iltihaplanmayı önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda A vitaminine dönüşebilen bu Karotenoid bağışıklık sistemini düzenler ve besinlerden alınan vitaminlerin daha iyi emilimini sağlar.

Her Yaşta Balık

Balığın faydaları yıllarca uzmanlar tarafından aktarılmaya çalışıldı. Özellikle çocukların 6 aydan sonra tüketmesinin büyük önem taşıdığı bu besin kemikler üzerinde de mucizeler yaratıyor. Somon, sardalye, uskumru ve hamsi gibi yağlı balıklar Omega 3 yönünden oldukça zengindir. Bu Omega 3 yağı yalnızca beyin gelişimi için değil kemiklerde de son derece önemli etkiler yaratır. Yine kemiklerin iltihap üretmesini engeller ve rahat hareket etmeleri için besleyici rol oynar. Aynı zamanda Omega 3 içerisinde bulunan D vitamini bağışıklık sitemini düzenler ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkabilecek herhangi bir parazitsel rahatsızlığı önlemeye yardımcı olur.

Magnezyum Deposu Yeşil Sebzeler

Pancar, ıspanak ve lahana gibi yaprakları yeşil sebzeler Karotenoid ve Flavanoid deposudur. Bu bileşenler de iltihap önleyici olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda magnezyum minerali içeren bu sebzeler kas ve kemik gelişimi açısından destekleyici rol oynayıp acı eşiğini yükseltir.

Doğal Ağrı Kesici Kiraz

Kiraz doğal ağrı kesiciler arasında sayılan nadir meyvelerdendir. 20 gün boyunca mevsiminde tüketilen bir kase kiraz eklem ağrıları ve tutulmalar üzerinde etkili rol oynar. Ekşi seveler kiraz yerine vişne de tüketebilir.

Vitamin Deposu Ananas

Ananas c vitamini ve antioksidan deposudur. İçerdiği Bromelayin sayesinde kemiklerdeki erezyonu önleyip ağrıların hafifletilmesi konusunda etkilidir. Ananas aynı zamanda kabızlık tedavisinde de sık kullanılan bir meyvedir. Yalnızca eklem ağrılarında değil şişliklerde de iyileştirme özelliğine sahiptir. Özellikle kahvaltılarda tüketilen ananas dilimleri, düzenli tüketildiğinde kısa sürede etkisini gösterecektir.

Her Şeye Faydalı İncir

İncirin tazesi de tüketilebileceği gibi Polifenollerden açısından en zengin olanı kuru incirdir. Eklem ağrılarının hafifletilmesinde en etkili rolü oynayan besinlerden bir tanesi de kuru incirdir. Kemiklerdeki erezyonu önlemeye yardımcı olan kuru incir ayrıca kıkırdak gelişiminde de çok etkili rol oynar. Günde 5 – 6 kuru incir tüketen bir birey ağrılarının hafiflediğini kısa sürede fark edecektir.