Kadınlarda Psikolojik Bozukluk Sebepleri Nelerdir?

Herkeste olduğu gibi kadınlarda da zaman zaman psikolojik rahatsızlıklar yaşanabiliyor. Depresyondan bunalımlara, travmalardan psikolojik hastalıklara varan ve çeşitli sıkıntılara neden olan durumlar da oluşuyor. Peki, kadınlarda psikolojik bozukluk sebepleri nelerdir?

Kadınlarda En Çok Görülen Psikolojik Bozukluklar

Doğum sonrası depresyonu bunlardan en önemlisidir. Kadınlarda doğum sonrası eve gelen bir bebek varlığı neşe ve mutluluk kadar stresli bir ortam da yaratır. Çünkü çok önemli bir zihinsel ve duygusal değişiklikleri tetikleyerek yol melankoli, depresyon ve psikoza da neden olabilir. Annelerde uyku sorunları, ağlama krizleri, baş ağrıları, halsizlik, sinirlilik ve ciddi ruhsal bunalım problemleri görülebilir. Bu dönemde ileri evre psikolojik bozukluklarda halüsinasyon görme ve olmayan şeyleri düşünme gibi varsayımlar yaşanabilir. Hezeyanlar kadınların kendi üzerinde veya bebek üzerine odaklanır. Bazı durumlarda ise anne bebeğe karşı aşırı koruyucu obsesyonlar besleyebilir. Hatta bazı vakalarda ciddi şekilde intihar düşüncesi ve girişimleri yaşanabilir. Bu gibi durumlarda hastaneye yatma veya klinik tedavi yöntemleriyle ciddi bir psikolojik terapi programı kadınlar için en uygun çözüm seçeneğidir.

Kadınlarda diğer bir önemli ve değişim süreci de menopoz dönemini kapsamaktadır. Menopoz döneminde her ay regl olmaya alışmış olan kadın artık regl olmayan bir durumdadır veya kadın artık yumurtlama gerçekleştirmediğini ve doğurganlık yeteneğinin olmadığının farkındadır. Bazı kadınların hiç etkilemeyen bu dönem bazen de sosyo kültürel durumu ve yaşadığı çevreye bağlı özelliklerle yakından etkilenebilir. Yaşlandığını ve cinsel hayatının da etkileneceğini, eşi tarafından değer görmeyebileceğini veya artık sevilmeye değer olmayacağını düşünebilir. Aynı zamanda menopoza bağlı hormonal değişimler de bu süreçte kadını başlı başına etkileyerek çeşitli ruhsal sorunları tetikleyebilir. Uykusuzluk, sıcak basması, depresyon, terleme, yorgun hissetme, endişe, anksiyete, sinirlilik, hafıza sorunları, dikkatsizlik ve motivasyon problemleri görülebilir. Menopozda görülen psikolojik sorunların tedavisi için hormon tedavisi (yerine koyma) tek başına yeterli şekilde yararlı olmayabilir. Ayrıca depresyon, anksiyete ve psikoz gibi hastalıkların ilaçla tedavileri uzmanlarca değerlendirilmelidir. İlaç tedavisine ek olarak da psikolojik danışmanlık alınması tavsiye edilen bir durumdur.

Kadınlarda Cinsellik Kaynaklı Psikolojik Bozukluklar Nelerdir?

Kadınlarda cinsel sorun kaynaklı psikolojik sorunlar da çok önemli bir diğer konudur. Özellikle toplumumuzda kız çocukları yetiştirilirken cinsellikten uzak durmaları öğretilir. Cinsel ilgi ve aktiviteleri kadınların tamamen kısıtlanır ve hoş karşılanmaz. Kadınlardan beklenenlerin evlilik hayatlarında sadece cinsellik yaşamaları ve eşine yanıt verebilmesidir. Ancak kadınlar için duygusal yakınlık daha fazla önemli olduğu için yakınlık veya bir yumuşaklık hissetmediklerinde ve kırgın olduğunda cinsel hayatları daha çabuk olumsuz şekilde etkilenecektir. Kadınlarda cinsel hayatı etkileyen bir diğer sağlık sorunu ise vajinismus sorunudur. Çiftler arasında cinsel hayatı olumsuz etkileyen ve kadının ciddi psikolojik bozukluklar yaşaması nedeniyle kaynaklanan bu sorun daha sonrasında sa kadının psikolojisini olumsuz şekilde etkilemeye devam eden bir sağlık sorunudur. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların annelerinin sıklıkla cinselliği tabu olarak gördükleri yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu annelerin kadın ve erkek rollerini kesin biçimde ayırdıkları, cinselliği sadece erkeklerin hakkı ve isteği gibi gördükleri anlaşılırken cinselliğin kötü algılanması da önemli bir rol tutar. Kadınlarda cinselliği etkileyen psikolojik sorunları tetikleyen bir diğer konu ise cinsel taciz ve travmalardır. Kadının yaşadığı psikolojik travma ve baskı sonucu hem cinsel hayatı hem de psikolojik durumu zarar görmüş olabilir. Bu durumda da psikolojik ilaç ve terapi tedavileri önemli bir adım olacaktır.

Kadınlardaki Psikolojik Bozukluklarda Desteğin Önemi

Kadınların yaşadığı psikolojik bozuklukların kaynağı veya sebebi ne olursa olsun çevresinden ve ailesinden gördüğü destek ve anlayış çok önemlidir. Ona anlayış gösterme, destekleyici olma ve tedaviye yönlendirerek bu süreçte de yalnız bırakmama iyileşme ve toparlanmayı desteleyecektir.