Kadınca Sağlık

Kadınlarda Saçlarda Dökülme Alopesi

Kadınlar saçları ile ilgili en çok karşılaştıkları sorunlar arasında “Alopesia Areata” saç dökülmesi, belirli kısımlarda ya da saçın tamamında yoğun bir şekilde görülebiliyor. Bu sorun sosyal yaşamlarında daha aktif olan kadınlarda hormonal değişikliklerin olmasıyla ortaya çıkabilir. Neredeyse tüm kadınlar yaşamlarının belirli dönemlerinde saç dökülmesinden mustarip olarak hekime başvurma gereği duyabiliyor. Son zamanlarda özel küf olarak adlandırılan bir tedavi yöntemi ile kadınlarda hormonlu bağlı olarak dökülen saçlar dışında ki saç dökülmelerinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Bu durumda kişi vakit kaybetmeden kadınlarda saçlarda dökülme apolesi için mutlaka bir hekime başvurmalıdır

Kadınlarda Saç Dökülmesine Hormonların Etkisi

Kadınların vücudunda bulunan hormonlar normalde 8 miktar kadınlık hormonuna karşılık bir miktar androjen hormonudur. Bu hormon normal seviyenin üzerinde ya da altında oldugu zaman kadınlarda Saç dökülmelerine sebebiyet veriyor. Östrojen hormonu cilt dokusunu ve saçın esnekliğini doğrudan etkileyen bir hormondur. Hamilelik sırasında da oldukça yüksek olan östrojen hormonu, doğumdan sonrasında birden bire düştüğü için kadınların saç kökleri etkilenir ve dökülmeler meydana gelmeye başlar. Ancak bu durum geçici bir durumdur. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da ilaç kullanımı bırakıldığı takdirde saç dökülmeleri meydana gelmeye başlar.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

  • Dengesiz beslenme, sıkıntı, endişe ve uykusuzluk saç dökülmesini tetikleyebilir.
  • Saçların bilinçsizce boyanmasından dolayı saç telleri zarar görür ve zarar gören saç telleri zamanla koparak dökülmeye başlar.
  • Saçların devamlı toplanması sonucunda saç derisinde ki gerilmeler nedeniyle saç dipleri şişerek iltihaplanır ve saçı besleyen bölüm büzülerek saç dökülmesine neden olur.
  • Saçın durduk yere dökülmesi sonucunda mutlaka, bütün vücut kontrol edilmeli ve troid bezleri, kalsiyum, böbrek ve enzimlerinde incelenmesi gerekir.

Stresin Saç Dökülmesine Etkisi:

Saç dökülmesinin nedeni stresten kaynaklı nedenlerden dolayı ise kişinin bu duruma olan tepkisi de saç dökülmesini etkileyebilir. Strese bağlı olarak gelişen saç dökülmelerine Aleposa Areata yani saç kıran ismi verilir. Bu hastalığın meydana gelmesinde psiko-sosyal olayların etkisi çok fazladır.