Kadınlarda Vajina Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Kadınlarda vajina temizliği oldukça önemli bir şeydir. Bu nedenle vajina temizligi hakkında doğru bilgiler edinilmelidir. Cinsel birliktelikten sonra birçok kadın vajinasını yıkamaya ihtiyaç duyar. Bunun hamilelik etkisini azaltacağını düşünür. Ancak bu tam tersine hamilelik etkisini azaltmayacağı gibi aynı zamanda vajina içerisinde bakteri oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden kadınlarda vajina temizliği nasıl olmalıdır? detaylı olarak arastırılması gereken bir durumdur.

Cinsel Birliktelik Sonrası Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kadınlar cinsel birliktelikten sonra vajinalarını yıkamaya ihtiyaç duyarlar. Bunu hem hamilelik riskinden kurtulmak hem de birlikte olduğu kişiden geçecek olan herhangi bir bakteriyi önlemek için yaparlar. Ancak cinsel birliktelik sonrası vajinayı yıkamak hamilelik etkisini azaltmaz. Çünkü spemler oldukça hızlı olduklarından dolayı rahime ulaşma imkanı daha fazladır. Bu nedenle yıkamak buna çözüm olmayacaktır. Bunun yanında vanijayi suyla yıkamak bulaşı olan mantar ve bakteri gibi enfeksiyonlardan da korumaz. Aksine burada oluşacak olan enfeksiyonun daha kötü bir hal almasına neden olabilir. Bu nedenle vajina içerisi hiçbir şekilde yıkanmamalıdır.

Vajina İçerisini Sabunla Yıkamak Doğrumu?

Vajina içerisinde bulunan asitli sıvı vajinayı dışarıdan gelen bakteri ve mikroplara karşı korur. Ancak, vajina içerisinin sabunla yıkanması bu asidik sıvının bozulmasına ve burada bakteri üremeyi arttırdığından vajina içerisi kesinlikle sabunla yıkanmamalıdır. Ancak, vajinanın dış bölgesinin sabunla yıkanmasında hiç bir sakınca yoktur. Vajinanın sabunla yıkanması halinde burada bulunan iyi huylu bakterilerin yok olma ihtimali çok yüksektir. Bu durum çok ciddi enfeksiyonların meydana gelmesine neden olabilir. Vajina temizliğinin kozmetik ürünlerle yapılması durumunda sadece dış genital bölge temizliği yapılması gerekir.

Vajina Temizliği Yapılmalı Mıdır?

Vajina içerisinde bulunan asitli sıvı hiç bir temizlik yapılmasa bile kendi kendini temizleyecek ve bu bölge her zaman temiz kalacaktır. Vajina içerisinde herhangi bir enfeksiyon söz konusu değilse kesinlikle temizleme işlemi yapılmamalıdır.