Kadınca Sağlık

Kadınlarda Yumurtalık İltihabının Nedenleri

Yumurtalıklarda meydana gelen iltihaplanma çoğunlukla cinsel ilişki sırasında bakterilen ortaya çıkmasından dolayı oluşur. Soğuk algınlığı bu iltihaplanmaya neden olmaz ancak hastalığın daha da kötü bir duruma gelmesine neden olur. Bu hastalık kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi takdirde yumurtalıklarda meydana gelen iltihaplanmalar kısırlığa neden olabilir.

Yumurtalık Nedir?

Yumurtalık kadınların üreme sisteminin önemli bir organıdır. Yumurtalıklar rahmin her iki duvarında da bulunur. Fallop tüpleri, yumurtlama döneminde dışarı atılan yumurtanın döllenmesini sağlamak için yumurtalığa en yakın yerde yer alır.

Yumurtalık İltihabı Nedir?

Yumurtalık iltihabı kadınların üreme sistemi içerisinde yer alan yumurtaların iltihaplanmasına denir. Yumurtalıkta meydana gelen iltihap dölyatağı, dölyatağı içerisinde bulunan katman, fallop tüpleri ve pelvis içerisinde bulunan birçok organın hasar görmesine neden oluyor. Yumurtalık iltihabı çoğunlukla cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan bir bakteri nedeniyle meydana gelir. Fazla soğukta kalma ve soğuk algınlığı yumurtalık iltihabına neden olmaz. Ancak soğuk algınlığından kaynaklı olarak bağışıklık sisteminin zayıflamış olmasından dolayı iltihaba neden olan bakterilerin vücuda daha kolay tutunmasına neden olur.

Yumurtalık İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık iltihabının en önemli belirtisi karnın alt tarafında meydana gelen şiddetli ağrıdır. Bunun yanında nadirde olsa cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelebilir, küçük tuvalet esnasında kötü koku, yanma ve uzun süreli adet, yüksek ateş, kusma ve baş dönmesi yumurtalık iltihabının belirtileri arasındadır. Tüm bu belirtiler meydana geldiğinde geç kalınmadan kısa bir süre içerisinde bir doktora başvurulması önemlidir. Peki, kadınlarda yumurtalık iltihabının nedenleri nelerdir?

Kadınlarda Yumurtalık İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Yumurtalık iltihabının meydana gelmesine en fazla bakteriler neden olur. Bu bakteriler genellikle cinsel ilişki esnasında bulaşır. İltihaplanma rahimden başlayarak pelvisin içerisinde bulunan bütün organlara yayılabilir. Bu bakterilerden korunmak amacıyla korunmasız cinsel ilişki yaşanmamalıdır.