Kadınlarda Yumurtalık Kisti

Kadınlarda meydana gelen yumurtalık kisti, son zamanlarda oldukça şikayet haline gelmiştir. Yumurtalık kisti ciddi problemlere yol açabilir. Bu sebeple erken teşhis koymak ve doktora başvurmak hastalığın ilerlememesi adına önemlidir. Kadınlarda yumurtalık kisti çoğu küçüktür. Bu nedenle de çok fazla belirtilerini göstermez. Ancak kist büyükse bir takım belirtileri gösterir. Yumurtalık kisti küçük olması halinde kendiliğinden geçme durumları da vardır. Fakat büyükse kendiliğinden geçmez. Doktor kontrolünde tedavi ettirilmelidir. Kadınlarda meydana gelen yumurtalık kisti ilk belirtileri arasında burkulma, kanamalar ve karın bölgesinde ağrı gibi belirtilerini gösterir. Hatta ilişki sırasında ciddi ağrılara yol açabilir. Yumurtalık kistleri iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. En sık karşılaşılan kistlerden biri iyi huylu olanlardır.

Yumurtalık Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda meydana gelen yumurtalık kist problemlerinin ilk belirgin belirtisi adet düzensizliğidir. En sık görülen belirtilerin başında gelmektedir. Karın bölgesinde şişlikler, sancı tutması ve karın bölgesinde tutulmalarda belirtileri arasındadır. Bunlara ek olarak; yumurtalık kistinin en belirgin belirtilerin arasında sindirim sistemi bozuklukları gelmektedir. Mide bulantıları, kabızlık problemleri, sık sık idrara çıkma ve ağrılı dışkılama gibi problemler yumurtalık kisti belirtileri arasındadır. Bazı yumurtalık kistleri kansere dönüşme olasılığı vardır. Yumurtalık kanseri yaş büyüdükçe oda artmaya başlar. Bu nedenle doktora başvurmanız ve kontrollerin yapılması oldukça önemlidir.

Tedavi Nasıl Edilir?

Yumurtalık kisti kendiniz muayene etmeniz mümkün değildir. Doktora başvurulmalı ve doktor kontrolünde tedavi olmanız gerekir. Doktorlar genel olarak kadın doğum hapları ile tedavi etmektedir. Ancak kendi kendinize almamalısınız. Doktor kontrolünde ilaçlar tüketmeli ve bilinçli kullanmalısınız. Doktorunuz kisti almak için ameliyat işlemlerini de tavsiye edebilir. Doktorlar tıp tedavilerinde sizlere en uygun olanına karar verecektir.