Kadınların Adet Kanamasını Durdurmak İçin Kullandığı Yöntemler

Ergenlik döneminden başlayarak kadınların menopoz dönemine kadar her ay 1 kere gördükleri adet kanamaları kimi zaman ağrısız geçerken kimi zaman da çok şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde yeni başlayan ve 25 yaşına kadar olan süreçte hormonların oturma süreci olarak pek çok kişide adet kanamaları şiddetli ağrılar, sancılar, mide bulantıları ve kusma olarak kendini gösterebilmektedir. Bu şiddetli sancılar kadınların genel ruh halini de etkileyerek o dönemi sinirli ve agresif olarak geçirmelerine neden olmaktadır. Adet kanamaları özellikle çalışan kadınlar için iş ortamında istenmemesi gereken bir durum olmaktadır. Bunun yanı sıra yaz aylarında tatil için gidilen yerlerde de hem denize hem havuza girebilmek için adet dönemine denk gelinmemesi gerekmektedir. Bu nedenle kadınlar adet kanamalarını durdurmak isterler. Kadınların adet kanamasını durdurmak için kullandığı yöntemler arasında pek çok alternatif seçenek bulunmaktadır.

Zencefil Baharat Çayı

İçeriğinde bulunan özellikler nedeni ile kanama oluşmasına etki etmekte olan prostaglandin hormonunun etkisinde belirgin bir azalma sağlayarak regl günlerinin kısalmasına ve şiddetli ağrıların dinmesine yardımcı olmaktadır. 1 tatlı kaşığı kadar toz zencefilin 1 bardak su ile kaynatılması ve kaynama işleminden sonra üzerinin örtülerek 10 dakika kadar demlenmeye bırakılması gerekir. Üzerine biraz şeker eklenerek günde 3 öğün olmak kaydıyla her yemekten sonra tüketilmesi ağrılara oldukça iyi gelecektir. Zencefille yapılacak bir başka alternatif ise 2 yemek kaşığı kadar taze olan zencefilin rendelenmesi, 1 bardak sıcak su içerisinde yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesi ile yapılabilmektedir.

Sıcak Su Torbası

Sıcak su torbası kullanımı mümkün olan en kaynar su derecesinin kullanılması açısından oldukça önemlidir. Torbaların dış yüzeyinin tene değmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle sıcak su torbalarına özel olarak üretilen kılıflardan alınabilir ya da evde üzerine bir bez örtülerek kullanılmalıdır. Karın bölgesine bu torbayı koymak bilinenin aksine oldukça tehlikelidir. Sıcak su torbası ayak altına konularak kan akışının hızlandırılması ve regl kanının vücudu erken terk etmesi sağlanabilmektedir.

Vitamin Alımı

C vitaminin bulunduğu gıdaları tüketmek ya da direk C vitamini haplarından kullanmak regl dönemine etki eden hormonların azalmasına ve adet döneminin kısa sürede bitmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra C vitamini kullanımı vücutta yer alan demirim emilim işlemini kolaylaştırdığından dolayı kansızlığa bağlı olarak gerçekleşen bütün ağrı ve sızıların dindirilmesinde de yardımcı olmaktadır. C vitamini oranının yüksek olduğu gıdalar arasında; acı biber, dolmalık yeşilbiber, portakal, limon, çilek, domates, greyfurt ve brokoli yer almaktadır.

Egzersiz Hareketleri

Adet döneminde yaşanacak olan ağrıların öne geçmek, adet döneminin kısa sürmesini sağlamak ve kan akışını ciddi miktarda arttırmak için yapılacak olan egzersiz hareketleri hem vücut sağlığı için hem de adet dönemi için oldukça faydalıdır. Özellikle yürüyüş yapmak adet dönemlerinden önce kan akışının hızlı bir şekilde gerçekleşmesine neden olacağı için regl kanının da hızlı bir şekilde vücuttan çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Her ne kadar hap kullanımı tavsiye edilmese de doğum kontrol haplarının içerisinde bulunan hormonlar yumurtalık oluşumunu engelleyerek adet döngüsünün dilendiği kadar uzatılmasına yardımcı olmaktadır. Bu doğum kontrol haplarının kullanılmadan önce kesinlikle bir uzmana danışılması gerekmektedir. Özellikle bazı kadınlarda ters etki gösterdiğinden ötürü doktor kontrolünde ve reçete ile alınması tavsiye edilmektedir. Kişi hapı kullanıldığı süre boyunca adet görmesinin önüne geçmektedir.