Kadınca Sağlık

Kadınların Vajinal Akıntılarına Karşı Alması Gereken Önlemler

Ergenlik dönemine geçiş ve sonrasında kadınlık hormonları devreye girer. Bu akıntılar bazen cinselliğe bağlı olurken bazen de hastalık belirtisi olabilmektedir. Akıntının cinsini tanıdıktan sonra kadınların vajinal akıntılara karşı alması gereken önlemler hakkında doğru bilgilenmek mümkün olur. Vajinal akıntının bir kaç şekli vardır bunları sıralarsak, cinsel akıntı katı ve beyaz, renklidir. Ergenlik ile başlayan regl dönemi akıntısı. Ortalama 7 gün süren kanlı akıntıdır. Cinsel ilişki sonrası ya da cinsel arzu hissedildiğinde akıntı olur. Adet dönemi sonrası 14. günden itibaren ortalama 5 gün süren saydam renkli ve kaygan akışkan sıvı yumurtlama dönemi gelen olağan durumdur ve bu hamile kalma durumunu belirtir. Şayet kokulu ve sarımtırak akıntı var ise vajinadan bu hastalık belirtisidir. ,

Hangi Akıntı için Doktora Başvurulmalıdır

Akıntı uzun süreli ağrılı, sarımsı ya da kan ile karışık ve kokulu ise ürolog yada kadın doğum hastalığı uzmanına görünmek gerekir. Vajinada oluşan rahim içi, rahim ağzı ve genital bölgenin tamamında tümör, üşütmeye bağlı mantar ve bakteriyel enfeksiyon gibi, bağırsak parazitleri, sistit gibi hastalıkların belirleyicisi olabilir. Tanı ve tedavisi uzmanlarca yapılır. Bu tür akıntılar tedavi edilmediği takdirde gebe kalamama riskine neden olur. Gebelik sürecinde oluşan akıntıların tamamı fizyolojik olup risk gurubunda değildir.

Akıntılar İçin Alınacak Önlemler

Vajinal akıntıların tümünde temizlik ve ferahlık hissi yaratan pedler kullanılmaktadır. Bu pedler sayesinde iç çamaşır ıslanmamakta ve koku yapması önlenmektedir. Ped içerisindeki geçirgen yapı ıslaklığı emerek koku oluşumunu engeller. Bu pedler günlük yada regl dönemine özel hazırlanmış olarak satışa sunulur. Hazır pedleri kullanmak istemeyenler pamuklu bir bez parçasını iç çamaşırına yerleştirerek te bu ıslaklıktan kurtulur. Şayet akıntı fizyolojik yada hastalığa bağlı ise doğum kontrol hapları ile bu akıntı sonlandırılır. Bitkisel çözümlerle de vajinal akıntı durdurulabilir. Bu bitkilerden bamya ve suyun belli oranda kaynatılıp ılıdıktan sonra bal katılarak içilmesi. Maydanoz, soğan, pirinç, kişniş, muz, kızılcık suyu, zerdeçal ve ceviz yaprağı gibi bitkilerinde vajinal akıntıya iyi geldiği söylenmektedir. Kullanmaya karar verilen bu bitkilerden biri bir su bardağı su ile iyice kaynatılarak içilmelidir. Bir diğer önleme yöntemi vajinal akıntılarda sıcak su buharlarıdır. Bunun için kaynatılmış su buharının üzerine oturmak ya da hamam taşı üzerine bağdaş kurarak oturmak. Kaplıca sularının hem sıcaklığı hem de içerisinde barındırdığı mineraller yönünden zengin olduğu için kaplıca kürleri de vajinal akıntılarda tedavici yöntemdir. Hijyen ve temizlik konusunda vajinanın temizliğine özen gösterilmelidir.

Vajinal Hastalıkları Fizyolojik Ya Da Hastalık Olarak Etkileyen Faktörler

Vücudu tedavi edici ilaçlar. Doğum kontrol yöntemleri, duygulardaki değişimler, ağır yük bindirilen vücut, hormonları olumsuz etkileyen kortizon, emziren anneler, enfeksiyon hastalıkları, vajinaya yapılan dış etkiler, alerjik reaksiyonlara neden olan temizlik malzemeleri, latex alerjisi, vajina ucu ve içi tümörleri.

Kadınlarda Oluşan Vajinal Akıntı Hangi Yaşlarda Görülür

Vajinal akıntı türleri ve tedavileri hakkında verilen bilgilerin yanı sıra etkilenme yaşları hakkında da bilgi edinmek faydalıdır. Doğum esnasından itibaren bazı kız bebeklerinde nadiren kanlı bir akıntı görülebilir. Bu akıntı annenin salgıladığı gebelikteki östrojen hormonunun doğum sonrası bebek tarafından atılması olarak açıklanır uzmanlarca. Ergenlik yaş dönemi öncesi çocukluk döneminde görülen akıntılar, idrar yolları, bağırsak sistemi ve böbreklerde görülen akıntılar ise tedavi gerektirecek enfeksiyonel hastalıkların belirtisidir. Ergenlik ve sonrası dönemde düzenli ve kanlı akıntı regldir ve fizyolojiktir. Ancak fizyolojik belirtiler dışında kanamalı, ağrılı, vajinal alandaki kızarıklık ve kaşıntılar hastalık belirtileridir.