Kalp krizi daha öncesinde gösterdiği belirtiler ile önlem alınabilecek bir kalp rahatsızlığıdır. Kişide ciddi hasarlar oluşmasına ve kişinin ölümüne sebep olabilecek kalp krizi anında ilk müdahele hayat kurtarabilir. Kişide kalp krizi belirtilerinden biri ya da birkaçı var ise sağlık kuruluşlarının kardiyoloji bölümlerinden randevu alarak gerekli tetkikleri (EKG efor testi, duruma göre kalp holteri) yaptırmalıdır. Kalp krizi belirtileri arasında en yaygın olan belirtiler; çarpıntı, göğsün ortasında basınçlı ve sürekli tekrar eden ağrı, sol kolda uyuşma, sırt ağrısı, nefes darlığı gibi belirtilerdir. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak bazı rahatsızlıklarda (özellikle diyabet hastalarında) kalp krizi hiçbir belirti göstermeden de meydana gelebilir. Kalp krizinin yaygın belirtileri panik atak hastalarında kalp krizi şeklinde olabilir. Kişi böyle durumlarda mutlaka yardım alarak kalp sağlığı konusunda bilgi almalıdır.

Kalp Krizi Belirtilerinde Ne Yapılmalıdır

Kalp krizi belirtileri görülen kişi acil olarak hastanelerin ilgili bölümüne başvurmalıdır. Başlayan çarpıntılar, sürekli tekrarlayan ağrılar ve nefes darlığı durumlarında hemen uzman bir hekim tarafından müdahale (özellikle panik atak hastaları için bu durum çok önemlidir) edilmelidir. Kişi o anda kendisinde hastaneye gidecek gücü bulamıyorsa kan sulandırıcı ilaçlardan birini içebilir. Eğer kişide bu ilaçlardan biri yoksa aspirin susuz olarak çiğnenebilir. Bu işlemin akabinde kişi evde yaşadığı bireylerden ya da komşulardan yardım talebinde bulunarak kendisinin hastaneye götürülmesini istemelidir. Kanın sulanması, kalp krizi riskinin etkilerini azaltabilir. Ayrıca kuvvetli öksürükler kalp krizi esnasında kişiye fayda sağlayabilir.

Panik Atak ve Kalp Krizi

Panik atak birdenbire ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık kronik olarak değerlendirilir ve daha önce panik atak riski yaşayan kişi potansiyel bir panik atak hastasıdır. Kalp krizi belirtileri ile panik atak belirtileri kişi tarafından karıştırılabilir. Bu gibi belirtilerde hasta, hastanelerin acil bölümüne başvurarak EKG (Kalbin atım hızı ve daha önce bir rahatsızlık yaşanmışsa EKG ile belirlenebilir) çektirmeli ve kandaki oksijen seviyesine baktırmalıdır.