Kalp Krizini Önleyen Besinler Nelerdir?

Kalp krizi; kalbi besleyen damarların kolesterolle ve farklı nedenlerle tıkanması sonucu kan akımının durması sonucu tüm vücudun kan ihtiyacını karşılayan kalbin çalışma ritminin bozulmasıdır. Kalp krizi riskini azaltmak için bazı alışkanlıkları ve yaşam tarzını değiştirmek gerekir. Bol sporlu ve diyetli bir hayat geçirmek gerekir. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Kalp Nasıl Korunur?

Kalbi diyetle korumak mümkündür. Yüksek tansiyona ve kolesterole dikkat etmek gerekir. Diyetinizde bulunması gereken ve kalp krizini önleyen besinlerin başında kalp dostu omega-3 kaynağı balıklar gelir. Özellikle de somon, uskumru ve mezgit omega-3 yönünden zengin besinler olup kalp ve damar sağlığı dostudur. Haftada en az 2 kez tüketilmelidir.

Kalbin çalışmasında kan dolaşımı düzenli işlemesi önemlidir. Kanda oksijeni tüm organlara taşıyan hemoglobin de bu dolaşımda önemli görev üstlenir. Tansiyonun çıkmaması ve az tuzlu yemek kalp sağlığında dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Nar yiyerek bütün kan dolaşımını dengede tutabilir, aynı zamanda tansiyonunuzu düşüren nar, hemoglobin miktarını da arttırır.

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Narın yanı sıra kolesterol düşürücü etkisi olan ceviz ve elma sirkesi de kalp krizini önlemede yardımcı besinlerdir. Margarin gibi katı yağlar yerine saf sızma zeytinyağı ile yemeklerinizi lezzetlendiriniz.

Damarları temizleyen avokado, kolesterole iyi gelen lif zengini yulaf ezmesi, metabolizmayı hızlandırıp kan akışını düzenleyen ve kalp damar sağlığını koruyan tarçın, doğal antibiyotik olmanın yanında damarların daralmasını engelleyerek kan dolaşımını hızlandıran sarımsak, kan basıncını yani tansiyonu dengeleyen kanın pıhtılaşmasını önleyen bitter çikolata sofranızdan eksik olmamalıdır.

İçerdiği liflerle ve E vitamini ile kalbi besleyen kuruyemişler de kalp sağlığı için önemlidir.

Kalp krizi için alınacak en önemli önlemlerden biri de kilo vermektir. Fazla kilolar her zaman kalbi daha fazla çalışmaya zorlar ve kalp yetmezliği oluşabilir. Bunun yanında fazla kilolardan dolayı vücutta yağlanma meydana gelir. Bu da damar tıkanıklığını tetikler.

Yemekleri tuzsuz yeme alışkanlığını kazanmak kalp sağlığı için bir adım önde başlamak demektir.