Sağlık

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nedir?

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nedir? Bu hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişse de en sık görülen belirtileri; ayaklar bileklerinde şişme, halsizlik ve nefes darlığıdır. Kalp yetmezliğinin belirtileri fark edilmeyecek kadar az olabilir ya da ciddi bir boyuta gelene kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Halsizlik ve nefes darlığı diğer birçok hastalığında belirtisi olduğu için asıl tanı koyulmakta geç kalınabilir, diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Yüksek tansiyonu olan hastalarına düzenli kontrol yaptırarak erken tanı konulabilir.

Hastalığın Belirtileri ve Nedenleri?

Nefes Darlığı: Kalp yetmezliğinin belirtisi olan nefes darlığının her hangi bir eylem sonucunda olmasına gerek yoktur. Oturur pozisyondayken bile nefes darlığı yaşamanıza sebep olur. Uyandığınızda yorgun, sinirli ve asabi olmak bu hastalığa bağlı nefes darlığından oluşabilir. Nefes darlığı; kalp yetmezliği sonucu kanın akciğerden kalbe giden damarlardan yeterli miktarda ve gerektiği şekilde gidememesiyle oluşur. Bunun sonucunda akciğerlerde sıvı birikimine yol açma ihtimali oldukça yüksektir.

Öksürük, Hırıltılı Nefes Alma: Bu hastalığın nedeni olan öksürük uzun sürelidir ve balgamdan açık renkli bir kan gelebilir. Bu kanın sebebi yukarıda bahsettiğimiz akciğerlerde oluşan sıvı birikimidir.

Halsizlik: Günlük hayatı ciddi anlamda etkileyen bir halsizlik söz konusudur. Yürümek, normal aktivitelerini gerçekleştirmek zorlaşır. Bu hastalıktaki halsizliğin sebebi kalbin işlevini tam olarak yerine getirememesidir. Organlara ve dokulara yeterli miktarda oksijen taşınamaz ve vücut var olan oksijeni beyin gibi önemli organlara gönderir.

İştahta Azalma ve Mide Bulantısı: Yedikten sonra uzun süreli açlık hissetmemek ve sürekli hissedilen mide bulantısı kalp yetmezliğinin belirtilerinden olabilir. Bu durumun sebebi ise sindirim sistemine yeterli kanın gönderilememesidir.

Zihinde Bulanıklık: Hafıza için önemli elementlerden olan sodyum gibi elementlerin seviyeleri sürekli değiştiği için hafızada zayıflama görülebilir. Bunun sebebi yine kalbin tam olarak çalışamamasındandır.

Çarpıntı: Kalp yeterince kan pompalayamadığı için fazladan çalışmak zorunda kalır. Bu tempo çarpıntıya yol açar.