Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp fonksiyonlarında meydana gelen bozulmalar neticesinde kalbin vücudun işlevi için gerekli olan kanın pompalama görevini yeterince yapılamaması durumunda ortaya çıkan rahatsızlığa kalp yetersizliği adı veriliyor. Kalbin görevlerinden birisi olan pompa görevini karıncık bölgesi görüyor. Kalbin kulakçıklar denilen bölgeleri ise bu görevden biraz uzak kalırlar. Kalbin sol karıncığı teniz kanı vücuda pompalarken sağ karıncık ise kirli kanı vücut genelinden emerek temizlemek üzere akciğere göndermek ile görevlidir. Bu nedenle kalbin sağ ya da sol tarafındaki işlevselliğin değişmesine bağlı olarak da ortaya çıkacak sorunlarda belirli değişiklikler görülebiliyor. Peki, Kalp Yetmezliği Nedenleri nelerdir?

Kalbin Sağ ve Sol Bölgelerinde Meydana Gelen Sorunlar

Kalbin sağ kısmında meydana gelen sorunlar genellikle kişide kilo artışı, ödem, halsizlik ve karında şişlik belirtileri ile ortaya çıkarken, kalbin sol kısmında meydana gelen rahatsızlıklar olarak da nefes darlığı ön plana çıkıyor. Çok ender olsa da bazı hastalarda kalbin hem sağ hem de sol bölgesinde aynı anda yetersizlikler görülebiliyor.

Kalp Yetersizliğinin Nedenleri

Kalp yetersizliği sorunlarının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenle kalp yetmezliği nedenleri?  Sorusunu soran kişi sayısı oldukça fazladır. Hemen hemen kalp yetmezliği şikâyeti gören hastaların genelinde koroner arter hastalığı şikâyeti görülüyor. Günümüz şartlarında önceden alınan önlemler ile kalp yetmezliği şikâyetinin önüne geçilmesi sağlanabilse de geç kalınması durumunda kalp kaslarının yeteri oranda zedelenmesine bağlı olarak kalp yetmezliği şikayetleri görülebiliyor. Kalp krizi geçiren erkeklerin %20’sinin ve yine kalp krizi geçiren kadınların % 40’ının yaklaşık olarak 6 yıl öncesinden kalp yetmezliği şikâyeti meydana geldiği görülüyor. Kalp yetmezliğine neden olan başlıca nedenlerden birisi de hipertansiyondur. Aynı zamanda kalp kapak hastalıkları da zamanla kalp yetmezliğine neden oluyor. Kalp yetmezliği şikayetlerini yaşamadan önce düzenli kalp kontrollerini yapılması ile birlikte ilerleyen süreçte kalp yetmezliği şikayetlerinin görülmesi önlenebiliyor.