Sağlık

Kan Dolaşımı Nedir

Kan dolaşımı; besinleri, solunumu, metobolizma ve hormonların kalp aracılığıyla, vücudun yaşam faaliyetlerini düzenlemek için pompalanan ve damarlar içerisinde vücuda dağılarak, dokulara kan taşıma olayıdır. Canlılarda bulunan kan dolaşımı nedir? Bu konuda açıklama yapalım. Kan dolaşımı kalp içerisindeki oksijeni alarak, vücuda dağıtıp karbondioksit ile dolmuş olan kirli kan’ı tekrar kalbe aktararak, büyük dolaşım sistemi ile, kirli olan kan’ı temizleme görevini yerine getirmek amacıyla akciğere gönderip dokulara pompalar.

Kan Dolaşımı Kaç Farklı Şekilde Olur?

kan dolaşımı nedir? Kan dolaşımı büyük ve küçük dolaşım sistemi şeklinde ikiye ayrılır. Temiz olan kan’ı sol karıncıktan alıp aort aracılığıyla pompalanarak, atardamar, arteriyoller ve kılcal damarlar aracılığıyla vücuda yayılır. Kan içinde barındırdığı büyük bir bölümü olan oksijen oranını hücrelere aktararak; daha sonra karbondioksit ile yüklenerek venüler ve toplardamar aracılığıyla sağ kulakçığa dönerek işlem süreci devir daim şeklinde devam eder. Kirli kan akciğer içerisinde bulunan hava torbacıklarının duvarında bulunan kılcal damarlarda meydana gelen gaz dolaşımı sonucunda barındırdığı karbondioksiti havaya verip oksijen almaktadır. Akciğer toplardamar ile kalbin sol kulakçığına dönerek, vücudu pompalamak amacıyla sol karıncığa geçmesini sağlar.

Kan Dolaşımı ve Kalp Arasındaki İlişki Nasıldır?

Sağlıklı bir erişkin bireyde kalp, ortalama olarak dakikada 72 defa kasılarak vücuda 6 litre kan pompalar. Büyük dolaşım, damardaki kanı kasması; küçük dolaşıma göre daha fazla işlem yaptığından, sol karıncık yapacağı iş; sağ karıncığa oranla 5 katı olarak görev yapar. Bu sebeple sol karıncık duvarı kalınlaşmış, hacmi ise daha fazladır. Kalp yapısında, kalbin çalışması için sinirler bulunmaz. Vücut içerisindeki hücrelerde bulunan zar’ın her iki tarafında elektronlar bulunur. Hücre Zarı’nın geçirgenliği artıran etkenler, iyonların zardan geçmesini sağlayarak, dinlenme dengesini bozar ve zar potansiyelinin değişmesine sebep olmaktadır.