Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?

Açlık durumunda sağlıklı bir bireyin kan glukoz değeri 70-100 mg/dl’dir. Kan şekeri düzeyi, yemek yedikten sonraki ilk saat içinde 120-140 mg/dl’ye yükselir. Kan şekeriniz eğer bu değerlerden daha yüksek çıkıyorsa diyabet hastası olabilirsiniz. Her sağlıklı birey mutlaka şeker kontrolü yaptırmalıdır. Eğer bu değerlerin üzerinde seyreder ve anormallik saptanırsa birey gözlem altına alınır ve kan şekeri izlenir.

Şeker hastalarının en büyük sorunlarından biri ise yüksek seviyelede olan kan şekerini düşürme ihtiyacıdır.Hasta kişinin kullanılan insülin ve ilaçlara rağmen kan şekeri düşmüyorsa ya da kan şekerini kontrol altına almak alternatif yollara gerek duyulabilir. Bazı bitkiler,doğal yollar ve kürler kan şekerini düşürerek düzenlemeye yardımcı olabilir. İşte bu gibi durumlarda kan şekeri nasıl düşürülebilir sorusunun cevabı yazımızda olacak.

Kan Şekerini Düşüren Diğer Besinler Nelerdir?

– Semizotu

– Maydanoz

– Soğan

– Sarımsak

– Tarçın

– Çemen

– Enginar

– Mısır

– Soya Fasulyesi

– Lahana

– Ispanak

– Limon

– Dereotu

– Karnabahar olarak sıralanabilir.

Kan Şekerini Düşürmek İçin Lahana Kürü

Malzemeler

*1 litre su

*7-8 tane beyaz lahana yaprağı

Hazırlanışı Ve Kullanılışı:

1 litre kadar su uygun bir tencereye koyulup kaynatılır. Kaynayan suya lahana yaprakları konur ve tencerenin ağzı kapatılıp 15 dakika kadar ocakta kaynatmaya devam edilir. Kaynayan lahanalar ocaktan alınıp soğumaya bırakılır.Yaptığımız kür ılıdıktan sonra süzülerek suyu alınır. Elde edilen su 1,5 su bardağı şeklinde aç karnına 1 hafta boyunca her gün düzenli olarak içilir. Kür her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Ertesi güne kalan kür kesinlikle içilmemelidir.Kan şekerini düzenlemek için lahana kürü yılda 4-5 defa tekrarlanır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kan şekerini çabuk yükselten gıdalarla beslenmek onları tüketmek bir süre sonra vücudunuzun insüline karşı direnç kazanmasına ve dolayısıyla tip 2 diyabete sebep olabilir.

Tip 2 diyabet, çocuklarda da görülebilmektedir.Kan şekeriniz çabuk yükseliyorsa ve dengesiz besleniyorsanız bir uzmana danışıp size uygun bir diyet programı oluşturması konusunda yardım alabilirsiniz.