Sağlık

Kara mürver nedir?

kara-murver

Kara mürver nedir?

Günümüzde insanlar hastalıklardan korunma hatta tedavi için alternatif tıptan oldukça faydalanmaktadır.Modern tıbbın çare bulamadığı özellikle kronik hastalıklar için alternatif tıp diye bilinen bitki kaynaklı tedavi yöntemleriyle hastalıklarına şifa aramaktadırlar.

Bu amaçla faydalanılan hatta son zamanların gözdesi olan Kara Mürver de bu şifalı bitkilerden bir tanesidir. Peki Kara Mürver nedir , hangi hastalıklara iyi gelir? Patlangıç, sambu-cus, terleme çayı gibi isimlerle de bilinen Kara Mürver, hanımeligiller familyasından olup taneli bir bitkidir.Ülkemizde Akdeniz Bölgesi hariç hemen hemen diğer bütün bölgelerde yetiştiril-meye müsait bir bitkidir.Bakımı zor olmayan bitki yazın toplanılarak kurutulur.Kış için kurutulan bitkinin çiçek ve taneleri diğer bitki çayları gibi hazırlanarak hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilmektedir.

Anne sütünü arttırıcı özelliğinden tutunda sinirleri yatıştıran, grip nezle gibi hastalıkların iyileşmesini sağlayan, güneş yanıklarına , yaralara iyi gelen, idrar, balgam söktürücü özelliği olan, terletici etkisi ile vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan, ateş düşürücü, öksürük kesici , ödem atıcı etkisi olan, nefes darlığı, çıban, hemoroid, kabakulak gibi hastalıklara iyi gelen, vücut direnci ve bağışıklık sisteminin gücünü artıran şifalı bir bitkidir. Ayrıca kara mürver-in gövde kabuklarının saç boyamada kullanıldığı, canlandırıcı, sıkılaştırıcı ve yumuşatıcı etkisi ile kozmetik ürünlerinin yapımında , meyve ve çiçeklerinden de marmelat, reçel ve içecek yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

Ancak kara mürverin kullanılması ile ilgili dikkat edilmesi gereken kısımlar da mevcuttur.Çiğ olarak kullanılmaması gerekmekte çünkü içindeki siyanür benzeri madde zehirlenmeye sebep olabilmektedir.Hamile ve emziren kadınlarda, organ nakli yapılmış kimselerde, bir yaşından küçük çocuklarda kullanılmamasının gerektiği bilinmektedir.Ayrıca ilaçlarla etkileşime girme durumu söz konusu olduğundan kortizon, kanser ve romatizma ilacı alan kişilerin kullanmasının uygun olmadığı bilinmektedir.İshal yapıcı etkisinden dolayı da uzun süre kullanılması uygun değildir.

Birçok ilaç firması tarafından kullanılan kara mürver bitkisi, doktorların da insanlara alternatif tedavi olarak tavsiye edilmesi sebebiyle kullanma koşullarına dikkat edilerek alındığı taktirde birçok hastalık üzerinde özellikle vücut direncini ve bağışıklık sisteminin gücünü arttırıcı özelliği yönünden yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.