Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer hastalıkları denilince akıllara ilk olarak karaciğer yağlanması gelmektedir. Karaciğer yağlanmasının en büyük nedeni de beslenme alışkanlığıdır. Özellikle son yıllarda obezitenin artması ile birlikte karaciğer yağlanmalarına da daha sık rastlanır hale gelinmiştir. Çok fazla alkol kullanımı da karaciğer yağlanmalarının nedeni olarak sayılabilmektedir. Yine diyabet riskinin de artmış olması karaciğer yağlanmalarının neden olduğu sorunlardan birini oluşturmaktadır.

Karaciğer yağlanması iki farklı şekilde oluşabilmektedir. İlk olarak karaciğer içerisindeki hücrelerin yağlanmalarına bağlı olarak ortaya çıkan yağlanmadır. Genellikle bu tip yağlanmalarda kişilerde herhangi bir şikayet gözlemlenmediğinden pek çok kişi bu durumun farkında değildir. Diğer bir karaciğer yağlanması türü de steatohepatit adı verilen yağlanmalardır. Bu tip karaciğer yağlanmaları genel olarak karaciğer enzimlerinde ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmediğinde kimi zaman ciddi sorunlara da neden olabilmektedir.

Karaciğer yağlanmalarının en büyük nedenlerinden biri de düzensiz yeme alışkanlığıdır. Obeziteye neden olan durumlar sonucunda karaciğerde ciddi bir yağlanma da söz konusu olacaktır.

 

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanması olan kişilerin öncelikle genel sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Karaciğer yağlanması olan kişilerde kilo artışı da söz konusudur. Bu nedenle öncelikle yeme alışkanlığının değiştirilmesi gerekmektedir. Karaciğerde yağlanma sorunlarının üstesinden gelebilmek için özellikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

 

Nasıl Beslenilmeli?

Karaciğer yağlanması olan kişiler eğer alkol kullanıyor ise öncelikle bu alkolü sınırlandırmaya mümkün ise alkol kullanımını sıfıra indirmeye çalışmalıdır. Karaciğer yağlanması olan kişilerin en büyük sorunlarından biri de kilo artışıdır. Kilo artışı düzenli ve sağlıklı yeme alışkanlığı edinilmediği sürece devam edecektir. Bu nedenle öncelikle kişilerin uzman diyetisyenlerden destek almasında yarar vardır.

Egzersiz yapmaya özen göstermek de kilo yakımını kolaylaştıracağından dolayı karaciğer yağlanmalarında da önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra bol yeşillik tüketmek de karaciğer yağlanmalarını engellmekte etkili olacaktır.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için pek çok kişinin yaptığı en büyük yanlışlardan biri de yanlış ilaç kullanımıdır. Özellikle kilo verdirici özelliği olduğu iddia edilen ve kişileri bu yönü ile cezbeden içeriğinin ne olduğu dahi bilinmeyen ilaçlardan uzak durulması oldukça önemlidir.