İkinci bebekler her zaman ilk çocuk için sorun olabilmektedir. Bunun örneklerine günlük yaşantıda çokça rastlanılmaktadır. Kardeşlik olgusunun henüz kendi de bir bebek olan ilk çocuğa kazandırılması ancak doğru şekilde anlatılırsa mümkün olmaktadır. Bazı çocukların kardeşi olacağına çok sevinirken bazı çocukların işi inada bindirmesi, kardeşini kabullenmemesi ve kıskançlık belirtileri göstermesi aradaki bu iletişim farkından kaynaklanmaktadır. Ailenin ilk çocuğu her zaman daha ilgi ile karşılanmış ve her zaman daha özenilerek büyütülmüş çocuklardır. Hal böyle olunca bu çocuklar kendilerine bir kardeş geleceğini öğrendiğinde annenin, babanın ve yakın olan çevrenin ilgisinin tıpkı onda olduğu gibi kardeşine çekileceğini ve anne babasının veya yakın çevresinin artık onu sevmeyeceğini düşünür. Bu haberi doğru zamanda ve doğru şekilde vermek çocukta oluşacak olan bu düşüncenin kalıbının ne şekilde ortaya çıkacağının da göstergesi olacaktır.

İlk olarak yapılması gereken şey ikinci bebek haberi alındığında bu haberi çevrenizdeki kimseye değil en önce çocuğunuz ile paylaşmak olmalıdır. Çünkü böyle bir durumda çevrenizdeki diğer kişiler bu haberi öğrendiğinde çocuk kendinin bu haberi onlardan daha önce bildiğinin farkına varacak ve bu haberi herkesten daha önce öğrendiği için özel olduğuna kanaat getirecektir. Kardeşlik olgusunun anlatılması için haberin verildiği günden itibaren çocuğunuza ne alıyorsanız bir tane de kardeşi için almasını önerebilirsiniz. Bu durum ise ikinci bebek dünyaya geldiğinde sahip olduğu her şeyden onun da sahip olması gerektiğini ve bir tane olanları ise onunla paylaşması gerektiği farkındalığını uyandıracaktır. Hamilelik süreciniz boyunca kontrole her gittiğinizde çocuğunuzu da götürebilirsiniz. bu davranış hem çocuğunuzun kardeşini beklerkenki tüm süreci birebir olarak yaşamasına hem de o heyecanları sizinle birebir olarak aynı anda yaşamasına neden olacaktır. Bu durum ise ilerde gerçekleşebilecek olan kıskançlık durumunu ortadan kaldırarak sizinle beraber sabırsızlıkla kardeşini beklemesi davranışını ortaya çıkaracaktır. Bebek dünyaya geldikten sonra ilk olarak çocuğunuzun görmesi de kardeşlik olgusunun desteklenmesini sağlar. Çocuğa artık abi/abla oldun haberi verilmektense bu durumun kendisinin farkına varmasını sağlanması kardeşlik olgusunun ve bilincinin meydana gelmesinde daha sağlam temeller yaratacaktır.

Bebek eve geldikten sonra çocuğunuzu zarar verir korkusuyla ondan kaçırmanız daha çok onun yaralanmasına ve istenmeme duygusuna kapılmasına neden olur. Bu nedenle bebeği çocuğunuzun kucağına vererek, onu öpmesini veya ona dokunmasına izin vererek bu duyguların oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Bu aşamada size düşen görev de oldukça fazladır. Yazının en başında bahsettiğimiz sürekli ilgi gösterilmesi durumun yaşanmasına karşın aile bireylerinden biri bebekle ilgilenirken aynı anda diğer aile bireyi de çocukla ilgilenmelidir. Çocukta kesinlikle bebeği ondan daha çok sevdiğiniz izlenimi yaratılmamalıdır. Bu izlenim çocuk bebeği seviyor olsa bile ilerleyen zamanlarda içten içe size kırıldığı için bebeği istememe ve sevmeme davranışına yöneltebilir. Kıskançlık ise tam olarak burada devreye girer. Bu nedenle örneğin anne bebekle ilgilenirken baba da çocukla oyun oynamalı, parka gitmeli veya günlük rutinleri ne ise o şekilde davranmaya devam etmelidir. Bu sayede kıskançlık durumunun önüne geçilebilir.

Çocuğa abi/abla olma kavramının sorumluluğu öğretilmelidir. Bunun için en güzel yöntem uygulamadır. Örneğin marketten kendi için bir şey aldığında kardeşi için de alması gerektiği söylenebilir veya kendi için bir oyunca beğendiğinde bir tane de kardeşine beğenmesi istenebilir. Bu durum bir süre sonra çocukta kalıcı hale gelecek ve otomatik olarak abi/ablalaık misyonuna sahip olmaya ve paylaşım duygusunu öğrenmesine yol açacaktır. Anne ve babaların bu doğrultudaki davranışları çocuğun bu kavrama alışabilmesi bakımından önemlidir.