Sağlık

Kas Çekilmesi Tedavisi

Kas çekilmesi veya zedelenmesi, zarar gören kasın üstüne aşırı yük bindirme neticesinde meydana gelen hastalıktır. Kas çekilmesi, zedelenen bölgeyi çok fazla germekten ya da o bölgeye aşırı bir şekilde yüklenmekten kaynaklanır. Güç kaybı meydana gelmez, fakat aşırı bir ağrı berberinde sızı meydana gelir. Zayıf bünyede ve spor ile hiç alakası olmayan kişilerde daha çok meydana gelir. İlk duyulduğunda garip gelebilir ancak spor ile çok aşırı ilgilenen kişilerde ve mesleği sporculuk olanlarda daha sıklıkla görülür. Bunun sebebi az önce de belirttiğimiz gibi kaslara çok fazla yüklenme ve kasları yormaktır. Düzenli bir şekilde yapılan koşu ve egzersiz hareketleri kas çekilmesine sebep olmaz, kas çekilmesi tedavisi ile oluşan ağrıyı nasıl dindirileceği hakkında aşağıdaki yazıda tedavi alternatiflerini okuyabilirsiniz.

Kas Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

Zedelenme ya da incinme meydana geldiği an, şişme veya buna bağlı olarak oluşan lokalize ağrıya kas çekilmesi denir. Ağrılar ilk önce oldukça şiddetli olur özellikle incinen bölgeye daha fazla yüklenildiğinde kişiyi daha da çok rahatsız eder. İncinme sonrasında ilk 24 saat zaman içinde hassas bölgede oluşan sertleşme ve tutulma hissi diğer belirtiler arasında yer alır. Hissizlik ve incinen bölgede aşırı bir ağrı hissedilmiyorsa kopma ihtimali için doktora görünmek şiddetle tavsiye edilir. Bir diğer bulgu ise, kaslarda oluşan aşırı zayıflama hissidir bazı zamanlarda hareket ettiremeyecek gibi hissedilir bazı zaman ise, hasta yere bastığını fark etmeyebilir.

Kas Çekilmesi Tedavisi Nedir?

Kas çekilmesi tedavisi için kas zedelenmesi ve incinme sonrasında ilk gün oldukça rahatsız ve zayıf olan kısım soğuk su ve buz tedavisi uygulanarak tedavi edilir. Hafif ve yavaş bir şekilde buz torbası zayıf bölgeye pansuman yapılarak uygulanabilir. Sonrasında ise sıcak su banyosu ve termofor ile tedavi uygulamak ağrıyı oldukça dindirecektir.