Kasık Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Kasık ağrıları gerek kadınlarda gerek erkeklerde sıklıkla karşılaşılan ve kimi zaman ince bir sızı olarak kimi zaman da şiddetli ağrılarla kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. Kasık ağrılarının nedenleri pek çok etmene bağlı olarak çıkmakla birlikte kasık ağrılarına ne iyi gelir? sorusunun cevabı kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı yöntemlerden geçmektedir. Kasık ağrıları yaşayan bir erkeğin Üroloji doktoruna, kadının ise Kadın Doğum doktoruna gözükmesi gerekir.

Erkeklerde Kasık Ağrıları

Erkeklerde meydana gelen kasık ağrılarının nedenleri arasında ilk olarak kas gerilmeleri gösterilebilir. En yaygın olan ve ani bir şekilde ortaya çıkan bu kasık ağrısı ağır iş yapma ve zorlayıcı olan spor aktivitelerini gerçekleştirmeden dolayı meydana çıkar. Bu kasık ağrısı 4 ya da 6 haftalık bir süre içerisinde geçer. Ağrıyı dindirmek için buz küplerini temiz bir beze sararak ağrılı olan bölgeye tutmak yeterli olacaktır. Yine ağır kaldırma işleminin bir sonucu olarak kasık fıtığından kaynaklı ağrılar da erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Kasık fıtığı teşhis edilen bir erkeğin tek çaresi ise ameliyat olmaktır. Bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda lenf bezlerinde oluşan iltihaplanma da kasık bölgesinde şiddetli ağrılara neden olabilir. Bakteriyel nedenden ötürü lenf bezlerinde şişme görülür ise antibiyotik tedavisi ile, kanserden ötürü şişme görülür ise kemoterapi ile tedavi işlemi uygulanır. Testik tümörüne yakalanmak da kasık ağrılarına neden olabilir. Radyasyon tedavisi, kemoterapi tedavisi ya da ameliyat bu rahatsızlığın giderilmesi için uygulanır. Epididimit adı ile bilinen ve mesanenin enfeksiyon kapması sonucu oluşan kasık ağrıları antibiyotik tedavisi ile geçirilir.

Kadınlarda Kasık Ağrıları

Kadınlarda meydana gelen kasık ağrılarının sebepleri erkeklere oranla daha fazla ve daha geniş alanda incelenebilir. Bu rahatsızlığın meydana geliş nedenindeki olası sebepler; selülit, idrar yolu enfeksiyonu, kalça ağrısı, yumurtalık kisti, bağırsak iltihapları, adet dönemine ait olan ağrılar, apandisit, kasık bölgesinde meydana gelen enfeksiyon, miyom, cinsel sebeplerden ötürü bulaşmış hastalıklar, endometrit, vajinal bölgede mantar enfeksiyonu, dış gebelik, kasık alanına şiddetli darbe alma, yumurtalık kistinde yırtılma, kasık fıtığı, mesane taşları ve idrar yolları, lenf bezlerine iltihaplanma, sinirsel bağırsak spazmları, böbrek taşları, gebelik ve iskelet sisteminde yer alan sorunlar olabilir. Bu denli çeşitli alana yayılmış olan kasık ağrılarının gerçekten hangi sebepten olduğunu anlayabilmek için bir Kadın Doğum uzmanına görünülmesi tavsiye edilir.

Kasık Ağrılarının Tedavisi

Gerek kadınlarda gerek erkeklerde kasık ağrılarının tedavileri uzmanı olan bir doktor tarafından ağrının şiddetine göre belirlenir. Enfeksiyon sonucu oluşmuş olan kasık ağrılarında doktorlar antibiyotik tedavisi vererek içeride oluşmuş olan enfeksiyonu kurutarak kurtulmaya çalışırken, kadınlarda adet sancıları olarak bilinen kasık ağrılarının tedavisi ise ağrı kesicilerle yapılır. Endemotriozis sonucu oluşan kasık ağrılarının geçirilmesi için ise kadın doğum hapları tercih edilir. Kasık ağrıları hem kadınlarda hem erkeklerde kanser dolayısı ile çıkıyor ise kemoterapi tedavisi uygulanır. Ağrılar zorlanma sebebi ile oluşuyor ise buzluktan alınacak buz küplerinin bez içerisine konarak ağrı olan bölgeye tutulması ağrının şiddetinin azalmasında etkili olur.

Kasık Ağrılarının Teşhisi

Kasık ağrılarından dolayı uzmana görünen bir kişinin teşhisi kan ve idrar tahlilleri ile yapılır. Kadınlarda bazen ultrason ile muayeneye gerek duyulabilmektedir. Kadın evli ise doktor ilk olarak muayenesini vajinal bölgeden yapar. Erkeklerde ise sadece idrar ve kan tahlili ile kasık ağrılarının nedeni ortaya çıkarılabilir. Şiddetli kasık ağrıları çekilmesi ve bu durumun sürekli oluşması sonucunda uzman bir doktora görünülmesi tavsiye edilir.