Kaşıntı Neden Olur?

Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntı tıp dilinde kullanılan adıyla “pruritus”‘tur. Vücudun bütün her yerinde ortaya çıkabilir veya bazı bölgelerde oluşabilir. Bazı kaşıntı durumlarında cilt yüzeyinde kızarıklık veya kabartılar, döküntüler görülebilir. Egzama gibi cilt hastalıkları, böcek ısırması, alerjik durumlar, mantar enfeksiyonu, sistematik hastalıklar, bağırsak hastalıkları, hormonal dengesizlikler kaşıntıya yol açabilirler. Bağışıklık sisteminin yol açtığı kaşıntılarda karaciğer, böbrek, tiroid bezi hastalıkları vücutta genel olarak kaşıntı oluşturur.

Kaşıntı Tedavisi

Kaşıntının tedavisini yapabilmek için altında yatan nedeni bulmak gerekir. Altta yatan rahatsızlık tedavi edildiğinde kaşıntı da ortadan kaybolur. Yoğun kaşıntıyı anlık geçirebilmek için soğuk suyla yıkamak, cildi nemli tutmak, kaşındırıcı giysilerden uzak durmak, parfüm içermeyen cilt bakım ürünleri kullanmak, kalamin losyonu kullanmak ve antihistaminik kremler kullanarak kaşıntıyla başa çıkabilirsiniz.

Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Alerji: Alerji kökenli kaşıntılar genellikle cildin bazı uyaranlara tepki vermesi ile “alerjik temas egzaması” gibi nedenle olurlar. Kumaş boyası, dikenli bitkiler, imitasyon takılar, lastik eldivenler, parfüm, sabun gibi kimyasal içeren kozmetik ürünler kaşıntı yapabilirler. Astım veya alerjik bronşit, saman nezlesi olanlar da alerjik kaşıntılar yaşayabilirler.

Kuru Cilt: Ciltte sadece kaşıntı oluyorsa, beraberinde döküntü veya başka bir durum yoksa bu durumda cilt kuruluğundan kaynaklanan kaşıntı düşünülür. Havanın nem oranındaki düşüklük, uzun süre klimalı ortamda bulunmak, çok sık banyo yapmak gibi sebeplerden cilt kuruluğu yaşanabilir, bu gibi durumlarda nemlendirici kremler kaşıntıyı yok edebilirler.

Güneş Işınları: Güneş ışınlarının zararlı etkileri ciltte kızarıklık ve kaşıntı yapabilir. Güneş alerjisi söz konusu olan bu durumda güneş koruyucular etkili olabilir.

Cilt Hastalıkları: Mantar, egzama, kepek, kurdeşen, sedef, suçiçeği gibi cilt hastalıklarından kaşıntı olabilir. Doktora giderek hastalığın tipine göre ilaç kullanabilirsiniz.

İç Hastalıkları: Karaciğer, böbrek, çölyak, anemi, lenfoma, tiroid hastalıkları kaşıntıya yol açabilir. Nedenini öğrenip tedavi edilirse kaşıntı geçebilir.

Hamilelik: Bazı kadınlarda hamilelikteki hormonların değişmesinden dolayı kaşıntı olabilir, doğumdan sonra kaybolur.