Kadınların da erkeklerin de yaşları ilerledikçe hem günlük sağlık durumlarında hem de cinsel yaşamlarında bir takım sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlar bazı küçük ve etkili egzersizler ile giderilmeye meyillidir. Bu egzersizler tıp dilinde kegel egzersizleri olarak bilinmektedir. Kegel egzersizi pelvik taban egzersizi veya pc kası egzersizi olarak da bilinmektedir. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını sürekli olarak kasıp gevşeterek yapılan egzersizdir ve pelvik kasların güçlenmesini sağlar. Pelvik kaslar vajina çevresinde olan kaslardır. Pelvik kaslar, idrar tutamama problemi gibi sağlık sorunlarının ortadan kaldırılmasında yardımcıdır. Bu kasların güçlendirilmesi kişiye daha pek çok fayda sağlamaktadır.

Pelvik kaslar zamanla pek çok nedene bağlı olarak zayıflayabilmektedir. Bunlardan en belirginleri hamilelik, doğum, aşırı kilo, kabızlık sorunu, yaşlılık, kronik öksürük, ameliyat gibi faktörlerdir. Bu faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde pelvik kaslar zayıflayabilir. Pelvik kasların yeniden güçlendirilmesi zor değildir. Birkaç küçük hareket ile kısa zamanda bu kasların güçlendirilmesi sağlanabilmektedir. Kegel egzersizleri hem kadın hem erkeklere büyük faydalar sağlamaktadır.

İnsanlar zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak bazı rahatsızlıklar yaşayabilmektedir bu rahatsızlıklardan en can sıkanlarından biri idrar tutamama rahatsızlığıdır. Hem kadın hem erkeklerde görülebilen bu rahatsızlığın tedavisi Kegel egzersizi ile yapılabilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla idrar tutamama durumu daha sık görülmektedir. Çünkü doğum gibi etkenler rahim ağzını zayıflatan ve rahmin sarkmasına neden olan faktörlerdendir. Kegel egzersizi ile burada sarkan ve zayıflayan kaslar güçlendirilebilmektedir. Kegel egzersizleri vulva etrafındaki pelvik kasları güçlendirerek mesane kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. İdrar tutamama sorununda hem kadın hem erkeklere destek olmaktadır.

Kegel egzersizlerinin bir diğer faydası ise cinsel yaşama sağladığı katkıdır. Özellikle kadınlar yine doğum gibi durumlardan dolayı vajina esnemesi yaşayabilmektedir. Bu durum ise cinsel ilişkiden alınan hazzı azaltmaktadır. Vajina kaslarının güçlenmesini sağlayan etken ise yine Kegel egzersizidir. Kegel egzersizleri vajina çevresindeki kasların güçlenmesini ve toparlanmasını sağlar. Böylece cinsel ilişkiden alınan haz arttırılmış olacaktır. Aynı şekilde erkeklerin de cinsel hayatının düzene sokulmasını sağlayan Kegel egzersizleri erkeklerin erken boşalma ve ereksiyon problemlerinin önüne geçmektedir. Kegel egzersizi penise kan pompalayan pelvik kasların güçlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede cinsel hayatta karşılaşılan bu sorunların da önüne geçmektedir.

Kegel egzersizi tüm vücudu dinç tutan küçük ve etkili egzersizlerdir. Düzenli şekilde uygulanan Kegel egzersizleri rahim, ince ve kalın bağırsak ve mesaneyi güçlü ve sağlıklı tutar. Bu organların düzenli şekilde çalışmasını ve görevlerini eksiksiz yerine getirmelerine destek olur. Kegel egzersizleri aynı zamanda omurgaya etki ederek duruş bozukluklarının giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Mesane, kalça ve vajina çevresinde bulunan tüm kasları güçlendirdiği için düzenli olarak Kegel egzersizi yapan hamile bir kadının normal doğum yapma şansı çok daha yüksektir. Bu şartlarda gelişen bir doğumun normal seyrinde ilerlemesi çok daha kolay ve çok daha acısız olacaktır. Hem anne hem de bebeğin dünyaya gelişi bakımından çok büyük fayda sağlamaktadır.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi yapmak gün içerisinde herhangi bir işinizi bırakmayı gerektirmez. Gün içerisinde istenilen zamanda yapılabilir. İster ayakta, ister yatarak, ister oturduğunuz yerden bu egzersizi kolayca yapabilirsiniz.

Pelvik kaslar, en basit tanımı ile çişiniz geldiğinde tutmak için kullandığınız kaslardır. Bu kasları bulduktan sonra egzersize başlayabilirsiniz. Kegel egzersizi sadece pelvik kaslar ile yapıldığında etkisini sağlayacaktır. Aksi takdirde beklenilen etkiler görülemeyebilir.

  1. İlk olarak pelvik kaslarınızı bulun.
  2. Kaslarınızı bulduktan sonra sıkın ve 5 saniye bekleyin.
  3. Ardından bu hareketi 3 set olarak 10 ila 20 defa tekrarlayın.
  4. Düzenli olarak günde 3 defa Kegel egzersizine devam edin.

Düzenli bir şekilde bu basit egzersizi tekrarlamanız günlük yaşamınızda size çok fayda sağlayacaktır. Uzman doktorlar tarafından da önerilen Kegel egzersizleri gündelik yaşamın düzenlenmesini sağlayan bir harekettir.