Sağlık

Kelliğe Ne İyi Gelir?

kellige-ne-iyi-gelir

Kelliğe Ne İyi Gelir?

Önceleri az az başlayan ve önemsenmeyen, ancak ilerleyen etaplarda önüne geçmek için çok çaba sarf edilen ve para harcanan kellik erkeklerin genel sorunlarından biridir. Genetik olarak oluşan kelliğin önüne geçilemese de, yavaşlatılması mümkün olabilmektedir. Bunun için kelliğe ne iyi gelir, hangi karışımlar kullanılır bilmek gerekir.

Cilt problemi kategorisinde yer alan kellik, herhangi bir travma ve stresten oluşabileceği gibi, kötü ve yetersiz beslenme alışkanlığı ile yanıklardan da meydana gelebilmektedir. Genelde aniden ortaya çıkmayan kelliğin bir seyri vardır. Önce saç tellerinin ve köklerinin zayıflaması – ki bu saçınıza avucunuzu sürttüğünüzde kıl ile dolmasıyla anlaşılabilir-, seyrelmelerin görülmesi ve neticesinde dökülmelerin son safhaya ulaşması ile sonuçlanmaktadır.

“Kelin ilacı olsa başına sürer” anlayışını kırmak istercesine bir sürü şey kelliğe çare olarak denenmektedir. Kelliğin özellikle erkekler için rahatsız edici olduğunu bilen bazı fırsatçılar, “tamamen çözüm bulundu” şeklindeki yaklaşımları ile hassas olan, saç dökülmesi yaşayan kişilere inanılmaz fiyatlarla doğal olduğunu söyledikleri ilaçları satabilmektedir. Herhangi bir cildiye uzmanına görünmeden kesinlikle bu tür ilaç veya kremleri almamalısınız. Zaten gittiğinizde doktorunuz, vereceği tıbbi ilaçların yanı sıra, geleneksel metotları da önermektedir.

Kelliğe iyi gelen şeylerin ilki kaynamış suda yarım gün bekletilmesi gereken ısırgan otudur. Nasıl yapıldığı birçok kaynakta bulunabilecek bu karışımı kafa derinize en fazla on dakika olacak şekilde masaj yapıp yedirirseniz iyi gelecektir. Bunu 30 gün kesintisiz uygularsanız, farkı görürsünüz. Daha sonra bu kadar değil haftalık tek kez olacak şekilde kullanılacaktır.

Karanfilin ısırgan otu gibi kaynayan suya atılması ile elde edilen demlenmiş karışımı, saçınızın döküldüğü deriye masaj ile yedirmeniz de oldukça yarar sağlamaktadır. Hem karanfil hem de ısırgan otu saçlarınızı parlaklaştırdığı gibi yenilerinin de çıkmasına yardımcı olmaktadır.

İyice kaynatılması ve sonra ılıtılması gereken lavantanım da kelliğe ne iyi gelir konumuzda yeri sağlam. Lavantalı su ile saçımızı iyice yıkamamız, yarım saat bekletmemiz, sonra durulamamız gerekmektedir. Lavanta da saç dökülmesini engelleyerek kelliğe çözüm sağlamaktadır. Üstelik hem saç dökülmesini engellemekte hem de yeni saç çıkmasına yardımcı olmaktadır.