Kemik Kireçlenmesi Nedir?

Kemik kireçlenmesi bireylerde en sık rastlanan bir eklem hastalığıdır. Kemik kireçlenmesi bireylerde eklem çevresinde şişliğe, kasılmalara, kısıtlı harekete ve hareket halindeyken eklemlerden gelen sesler ile kendini belli eder. Tıp dilinde adı Osteoartritte yani eklem kireçlenmesi kıkırdağın görevini yerine getirmemesi sonucu incelir ve kireçlenme meydana gelir. Birçok kişi bu hastalığın nedenini yani kemik kireçlenmesi nedir? Sorusuna cevap arıyor.

Kemik Kireçlenmesi Kimlerde Görünür?

Eklem iltihabı olan kişilerde sıkça rastlanan bir durumdur. Özellikle kadınlarda daha fazla görünür . Aynı zamanda kilolu kişilerde, genetik olarak ailesin de kemik kireçlenmesi olan kişilerde, menopoz olan bayanlarda, romatizmal rahatsızlık yaşayan bireylerde ve yetişkin bireylerde

Kemik Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Bireylerin ihmalkârlığı sonucunda bu hastalık ilerler. Bu hastalığın belirtileri kişilerde kendini şu şekilde belli eder. Kireçlenme ileri seviyede ise kişilerde şiddetli ağrı olarak kendini belli eder. Eklemlerinde sertlik ve ağrılar oluşmaya başlar. Kişilerde hareket kısıtlığı olur ve kişi daha önceki gibi hızlı hareket edemez ve eklemlerinden çıtırtı sesi duyulur. Kişilerin eklemlerindeki sıvının yükselmesinden dolayı eklemlerde şişlik görünür. Özellikle kemik kireçlenmesi olan kişilerde yağmurlu havalarda eklemlerinde ağrılar olur. Kişiden kişiye değişen ağrılar bazen şiddetli bazen hafif bazen de kronik bir şekilde devamlı olur. Bunun için bireylerin vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmaları gereklidir. Kireçlenmenin kesin bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavi yöntemleri sadece rahatsızlığın vermiş olduğu şikâyetleri en az duruma indirmeyi ve hastanın ağrılarının azalmasını önlemektir. Yapılan bu tedavi eklemlerdeki tutulmanın azalmasını sağlamak ve tutulan eklemlerin daha fazla zarar görmemesini sağlamaktır. Kemik kireçlenmesinin tedavisinde uzmanlar değişik yöntemler kullanarak hastanın rahatlamasını sağlıyor.

Kemik Kireçlenmesinin Tedavi Yöntemleri

İlaç Tedavisi: Hastalığın erken teşhisinde ilaç tedavisi uygulanıyor. Ağrısı olan kişiye antiromatizmal ağrı kesici ilaç verilerek tedavi süreci başlar. Fakat kemik kireçlenmesi rahatsızlığını yaşayan bireyin ağrıları devam ediyor ise kişinin eklem içine kortizon işlemi uygulanır ve hasta bir süre rahat eder.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yöntemi: Kemik kireçlenmesi rahatsızlığı yaşayan kişinin tutulmuş olan eklemlerinin kas yapısını güçlendirip ve bir takım egzersizler ile destekleyerek tedavi ediliyor. Bu rahatsızlığı yaşayan kişinin yaşam alanını kendine göre düzenlemesi faydalı olacaktır. Özellikle ağrı yaşadığı bölgelere ağrı kesici ve kas gevşetici özelliği olan kremler ve jel uygulamak faydalı olacaktır. Ayrıca ağrıyan bölgeye sıcak su torbası konması o bölgeyi rahatlatarak kaslarda gevşeme sağlayacaktır.