Kene Nasıl Çıkarılır?

Genellikle tüylü veya kıllı hayvanlar üzerinde bulunan fakat bazı zamanlar da insanların da üzerine bulaşan kene, fark edildiğinde zaman kaybetmeden çıkartılması gerekir. Bu durum akıllara kene nasıl çıkarılır? Sorusunu getiriyor. Kene olabileceğini düşündüğünüz bir ortama giren kişiler mutlaka uygun konuma geldiklerinde kenenin yerleşebileceği cilt ve kafa derisi bölgeleri kontrol edilmelidir.

Kene Neden Çıkarılmalıdır?

Kene vücuttan tespit edildiği andan itibaren mümkün olan en kısa sürede çıkarılmalıdır. Bunun sebebi vücuttan beslenirken bulaştırabilecek hastalıklardan dolayıdır.

Keneyi Vücuttan Çıkartma Yöntemleri

Eğer vücudunuza bir kene bulaştığını tespit ederseniz onu çıkartmak adına ilk yapabileceğiniz ince uçlu bir cımbız kullanmak. Bu hususta bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

  1. Keneyi mümkün olduğu kadar ağzına yakın bir yerden yakalayın.
  2. Çeneyi kesinlikle şişmiş karnından yakalanmayın. Çünkü çıkmanız durumunda vücudunuza kan yoluyla hastalık bulaştırabilir.
  3. Kedinin ağzı mutlaka deriden çıkmalı. Keneyi bükmek veya döndürmek yapılmaması gereken bir davranıştır.
  4. Kene çıkana kadar hafifçe dümdüz çekilmelidir.

Çıkarıldıktan sonra ısırdığı yer sıcak su ve sabunla bolca yıkanmalıdır. Unutulmaması gereken bir noktada sadece kene bulunan bölgeyi değil ellerinizi de bol su ve sabun ile yıkamalısınız. Eğer başarılı bir uygulama yapılmazsa doktora başvurulması gerekir.

Kene Çıkarıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ne kadar kene vücuttan çıkartılmış olsa da bir enfeksiyon riskine karşı gözlem yapılmalıdır. Isırılan bölgede ağrı kızarıklık, kırmızıçizgiler, ateş ve titreme, şişmeler ve buna benzer herhangi bir belirti rahatsızlık görülmesi durumunda mutlaka doktorunuzu aramanız gerekir. Çünkü siz emin olsanız da belki de göremediğiniz farklı bir kere daha olabilir ya da vücudunuza kene aracılığı ile bir hastalık bulaşmış olabilir. Bütün bu riskleri göz önüne alarak mutlaka gözlem yapıp beklenmeyen bir durumda doktorunuza en kısa zamanda müracaat etmeniz gerekir.